Kent Gåhlin, Luleå, skrubbar sin segelbåt Dudde i Ettans båthamn. Båten är hans och hans hustrus hem hela sommaren, från maj till september. Nu börjar hösten närma sig, men fortfarande är det många fina seglingsdagar kvar.
– Vädret i helgen ser bra ut så vi sticker iväg i kväll. Det är inte höst ännu, men jag har inget emot hösten, den är hur fin som helst, hög och fin hög luft och ingen mygg. Så är det inte någon trängsel i skärgården, säger Kurt Gåhlin.
Höst i fjällen
I Luleå har vi haft många varma dagar senaste veckorna och även om det blivit mörkt på kvällen så känns det som om sommaren är dröjer sig kvar. Ännu står Luleå kommuns planteringar fina, de har nått sin höjdpunkt så här innan de ska fraktas bort.
Brittsommar är det dock inte, den infaller i oktober när Britta och Birgitta har namnsdag (se faktaruta)
I fjällen har hösten kommit längre och i delar av fjällvärlden är det höst enligt den meteorologiska definitionen av höst. Det är när dygnsmedeltemperaturen är sjunkande och ligger mellan noll och tio plusgrader.
Kiruna har höstväder enligt SMHI. I helgen är prognosen att det ska bli minusgrader. Enligt SMHI är det normalt sett kring den 16 augusti i Kiruna och omkring den 7 september i Luleå.