Larm om brand i byggnad i Karlsvik inkom klockan 6.08. Inledningsvis var det oklart vad som brann.
â Redan pĂ„ vĂ€gen ut ser bĂ„de vi frĂ„n LuleĂ„ och Gammelstadsstyrkan att vi har kraftig rökutveckling och brand i de sĂ„ kallade Tyskmagasinen hĂ€r nere vid vattnet i Karlsvik. Vid vĂ„r framkomst kan vi konstatera har en fullt utvecklad brand i bĂ„da magasinen. Allt brann nĂ€r vi kom pĂ„ plats, sĂ€ger Adam Dahlberg, skadeplatschef.
De K-mÀrkta magasinen gick inte att rÀdda. RÀddningstjÀnsten har inriktat arbetet pÄ att förhindra spridning av elden och lÄtit byggnaderna brinna ned under kontrollerade former.
â Med tanke pĂ„ hur det sĂ„g ut nĂ€r vi kom fram och att det Ă€r sĂ„ pass gamla byggnader sĂ„ bedömde vi att det inte fanns nĂ„got vi kunde göra egentligen. Det stod mĂ„nga tĂ„gvagnar utanför som hade fattat eld pĂ„ grund av strĂ„lningsvĂ€rmen. SĂ„ vi har inriktat oss pĂ„ att förhindra spridning mot terrĂ€ng och lĂ„tit byggnaderna brinna ned under kontrollerade former. TyvĂ€rr fanns det ingenting vi kunde gör Ă„t egendomen. SĂ„ det Ă€r förmodligen ganska stora vĂ€rden som gĂ„tt förlorade i och med att det fanns ganska mycket gamla tĂ„gvagnar och tĂ„glok inne i ett av magasinen, sĂ€ger Dahlberg.
Hur branden startade Àr i nulÀget oklart.
â Vi kan inte uttala oss om det i nulĂ€get och Ă€r det eventuella brottsmisstankar sĂ„ Ă€r det polisens sak att uttala sig om i sĂ„dana fall.
Vid brandplatsen finns nÄgra Karlsviksbor som stÄr och betraktar förödelsen.
â Vi bor i Karlsvik vid vattnet och vi ser ju Tyskmagasinet och i morse var det borta, det var bara rök, sĂ€ger Mattias Lundborg
â Det Ă€r trĂ„kigt över en sĂ„dan hĂ€r fin byggnad. Den var ju gammal och fin och det Ă€r vĂ€ldigt trist helt enkelt, sĂ€ger Hannes Lundborg.