Stjärntätt i Luleå: "Vi vill inspirera"

Luleå har fått finbesök. Under onsdagkvällen siktar nämligen Sarah Sjöström, Simon Sjödin och de andra landslagsstjärnorna på att sätta banrekord i Pontusbadet.– Vi vill inspirera andra, säger världsrekordinnehållaren Sarah Sjöström.

Sarah Sjöström.

Sarah Sjöström.

Foto: Pär Bäckström

Luleå/Simning2014-09-17 18:13

Nio landslagssimmare, samtliga med stora internationella meriter, besöker Luleå i dagarna.

Dels för att sätta banrekord i Pontusbadet, dels för att göra reklam för simsporten.

– Vi vill inspirera andra, säger den stora stjärnan Sarah Sjöström som lämnade EM i augusti med tre guld och fyra silver.

– Min väska var sex kilo tyngre på hemresan, säger hon och skrattar.

Landslagskompisen Jenny Johansson lämnade EM i Berlin med tre silvermedaljer. Nu hoppas hon att folk i Luleå ska få upp ögonen för simsporten.

– Jag själv kommer från Dalarna och började simma i en liten klubb så jag vet hur stämningen är i en liten simklubb när det kanske inte är så gott om stjärnor att se upp till. Det känns kul att få komma hit och inspirera barnen, säger hon.

Behöver svensk simning växa?

– Absolut. Om man jämför med resten av världen så har inte Sverige så jättemånga deltagare i simning. Det är många andra sporter som dominerar. Det vore jättekul om vi kunde inspirera fler unga till att börja simma.

På plats i Luleå är Simon Sjödin, Jenny Johansson, Jessica Eriksson, Adam Paulsson, Sarah Sjöström, Mattias Karlsson, Erik Persson och Jesper Jonsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om