De kraftiga skakningarna kändes av i Malmberget men också i Gällivare klockan 09.03 på fredagsmorgonen. Det finns inga rapporter om att någon har skadads i samband med sättningen och endast ett fåtal personer under jord kände av skakningarna.
Kärnan till skakningarna skedde i den instabila hängväggen i Dennewitz malmkropp, på 540-meters nivån. Gruvbrytningen sker på 900-metersnivån. Skakningen tillhör det naturliga och förväntade, meddelar LKAB.
- Jag kände personligen av skalvet här på mitt tjänsterum i Vitåfors, ovan jord, säger Mauritz Magnusson.
Har skalvet gett några konsekvenser?
- Inte vad vi kan se. Vi har bergmekaniker där nere som besiktar, säger Magnusson.
Skakningarna kändes tydligare ovan jord än under.
- I gruvan har man inte känt av det på samma sätt, säger han.
Det är ovanligt att skakningarna känns ända till Gällivare.
- Det har att göra med var i berget och i vilka bergförhållande det inträffar, i vilken riktning vibrationerna från sättnignen fortplantar sig, säger Åsa Sundqvist, gruvchef.
- I det här fallet var det en relativt ytlig sättning på 540-meters nivån, säger Åsa Sundqvist.
Oroliga Gällivarebor hörde av sig till NSD och undrade vad det var frågan om.
NSD återkommer med mer information.