Omtyckt oas Àr igÄng

Nu har Svanparkens kafĂ© öppnat igen och gĂ€sterna uppskattar stĂ€mningen i den gamla gruvstugan.- Man blir nostalgisk. En gĂ„ng var jag hantlangare Ă„t Swan Carlsson, som fĂ„tt ge namn Ă„t parken, sĂ€ger Kjell-Åke Magnusson.

Första gĂ€sterna för sĂ€songen. Maj-Britt Stefansson och Kjell-Åke Magnusson, som en gĂ„ng var hantlangare Ă„t Swan Carlsson, guldgrĂ€varen som byggde fontĂ€nen i Svanparken 1955.

Första gĂ€sterna för sĂ€songen. Maj-Britt Stefansson och Kjell-Åke Magnusson, som en gĂ„ng var hantlangare Ă„t Swan Carlsson, guldgrĂ€varen som byggde fontĂ€nen i Svanparken 1955.

Foto: Marie Ridderström

MALMBERGET2011-05-02 21:43

I den lilla gruvstugan i Svanparken sitter Ă„rets första kafĂ©gĂ€ster och njuter av en kopp kaffe. De Ă€r omgivna av Ragnar Ödmans vackra vĂ€ggmĂ„lningar förestĂ€llande samer i fjĂ€llen och gruvarbetare som handlastar malm.

- Jag och Rolf Ödman, Ragnar Ödmans son, arbetade Ă„t Malmbergets municipalsamhĂ€lle i Svanparken pĂ„ 50-talet. Vi var hantlangare Ă„t Swan Carlsson nĂ€r han byggde fontĂ€nen i parken, vi byggde ocksĂ„ fĂ„gelburarna, sĂ€ger Kjell-Åke Magnusson.

Han besöker ofta Svanparkens kafé och kan berÀtta om hur gruvstugan var fylld av kafégÀster pÄ söndagarna förr i tiden.

- Det var innan teven kom, sĂ€ger Kjell-Åke Magnusson.

En guldklimp
Svensk-amerikanen Swan Carlsson har gett namn Ät parken. Han var guldgrÀvare i Alaska och kom hem med vackra stenar som murades in i fontÀnen. Enligt sÀgen finns en sten av guld, vÀl dold i fontÀnbygget, som invigdes 1955.

Magnusson minns Swan Carlsson som en bra karl och en trevlig trapper.

- Vi var pÄ Savoy dÀr Swan Carlsson visade bilder frÄn Alaska, sÀger han.

Öppet hela sommaren
Det Àr handikappomsorgen i kommunen som driver serveringen. Fe Airijoki och Tina Lindblom trivs i den gamla gruvstugan som renoverats av yrkesskolans elever för nÄgra Är sedan.

- Det Àr roligt att jobba med folk och kÀnna att gÀsterna trivs. Vi öppnar nu i maj och har öppet hela sommaren, sÀger Fe Airijoki.

Tina Lindblom har tidigare arbetat pÄ sporthallsfiket. Hon tycker om Svanparken, speciellt nÀr det grönskar och alla fÄglar har kommit till dammen.

- Det Àr bara bra. Det Àr fint hÀr, sÀger Tina Lindblom.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om