Tjejernas affärsidé bär ända till seger?

En kombinerad förvaringsväska för mobiltelefonen och överfallslarm, det är affärsidén för de fem tjejerna bakom företaget Safemove UF, som nu siktar på att bli bästa UF-företag i landet.

Elin Larsson, Malin Hansson, Malin Isaksson, Lina Åhl och Jenny Holmgren från UF-företaget Safemove UF. FOTO: Hans L. Olofsson

Elin Larsson, Malin Hansson, Malin Isaksson, Lina Åhl och Jenny Holmgren från UF-företaget Safemove UF. FOTO: Hans L. Olofsson

Foto: Hans L. Olofsson

MALMBERGET2009-03-13 06:00
Att kombinera ett överfallslarm med en nätt väska för mobiltelefonen eller mp3-spelaren var en idé som föddes när de fem tjejerna bakom ung företagssamhet-projektet Safemove UF märkte att fler och fler var oroliga att gå hem på egen hand.
Otäckt att gå hem
- När det var mörkt ute kände vi att det ibland var otäckt att gå hem, och om man är ute och går behöver man också någonstans att ha mobiltelefonen, i stället för att hålla den i handen, så då gjorde vi den här väskan, säger Jenny Holmgren, företagets vd.
Tillsammans med en designer i Luleå förbättrades sen väskan, bland annat med en genomskinlig plastruta så att det går att se telefonen eller mp3-spelaren.
Ursprungligen var tanken att väskan skulle vara klar innan jul, men efter ett par omarbetningar blev det framflyttat. Först för ett par veckor sedan kom de färdiga väskorna från Hong Kong, och nu ska tjejerna på Safemove UF försöka sälja de 500 väskorna som beställts i den första laddningen.
Bästa UF-företag?
- Vi utesluter inte att vi får beställa fler, och det kan också bli så att vi driver vidare företaget efter skolan, men det beror på om vi lyckas hitta återförsäljare, säger Jenny Holmgren.
Härnäst väntar en mässa för UF-företagare i Haparanda, den 25 och 26 mars, och där hoppas tjejerna ta hem titeln bästa UF-företag.
- Ja, det är så klart målet, men vi ska i alla fall försöka att prestera bra, säger Jenny Holmgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om