Säljlistan ett hot mot byn

Jokkmokks kommun vill sälja servicebyggnaderna som i dag används till vandrarhemmet i Murjek. Nu är lokala företagare oroade över att det ska leda till att vandrarhemmet måste stänga. - Turismen är den enda näring som kan ge jobb här, säger Maya Brünner, Mörtberget siberian husky farm.

Murjeks vandrarhem riskerar att tvingas stänga när Jokkmokks kommun nu ska sälja flera kommunala fastigheter. FOTO: Magnus Pehrsson

Murjeks vandrarhem riskerar att tvingas stänga när Jokkmokks kommun nu ska sälja flera kommunala fastigheter. FOTO: Magnus Pehrsson

Foto: Magnus Pehrsson

murjek2009-05-23 06:00
Vandrarhemmet i Murjek är bitvis välbesökt. När många bor där räcker inte duscharna till. Som en del av ett EU-finansierat projekt byggdes en anläggning med duschar och stugor upp i närheten. Sedan dess har besökarna kunnat bada bastu och duscha där. Men nu vill Jokkmokks kommun sälja byggnaderna, som en del i kommunens planer att minska fastighetsinnehavet.
- Sedan en tid har vi jobbat med fastighetsförsäljningar, och det gäller inte bara de här fastigheterna, utan också skolbyggnader och industrilokaler som står tomma, säger Anders Nygårds, kommunchef.
Besviken
I dag är det tvättstugeföreningen i Murjek som har hand om driften för byggnaderna där duscharna finns, och ett par stugor som också är i anslutning till dem. Vandrarhemmet, som ligger i hembygdsgården i närheten, drivs av hembygdsföreningen.
Monica Sundström, ordförande för hembygdsföreningen, är besviken över hur kommunen har hanterat frågan om försäljningen.
- Vi undrar varför de inte har tagit kontakt med oss först. Vi hade säkert kunnat hitta en bra lösning, säger hon.
Anbud
Nu ligger alltså fastigheterna ute till försäljning och kommunen väntar på att få in anbud från intresserade köpare.
- Den som är intresserad ska lämna ett anbud, säger Anders Nygårds.
Men han säger också att det ligger i kommunens intresse att vandrarhemmet finns kvar.
- Vi tror att något företag eller förening kan utnyttja och sköta de här byggnaderna bättre än vi.
I närheten av Murjek driver Maya Brünner ett företag som bland annat sysslar med slädhundsturer. Hon tycker att det är synd att kommunen ska sälja något som enligt henne till stor del finansierats av EU-medel.
- Projektet skulle utveckla turismen i Råne älvdal för framtida generationer. Nu säljer kommunen det som byggts upp.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!