Vi har tidigare berättat om jätteprojektet, the Torne River International Watershed LIFE, TRIWA LIFE, som går ut på att återställa naturmiljön i vattendrag och våtmarker som påverkats av människan. Projektet är ett samarbetsprojekt med Finland och har en rad finansierings- och samarbetspartners, men det är Länsstyrelsen i Norrbottens län som håller i det. Projektet startade i mars och väntas pågå till 2030.
Länsstyrelsen jobbar nu med att bland annat byta ut vägtrummor som hindrar fiskarnas vandring.
– Sedan har vi haft ute två inventerare som inventerat vattendragen så vi kan förbereda inför nästa års åtgärdsarbete, säger Sofia Perä, projektledare på länsstyrelsen.
– Vi vill ju försöka komma igång så fort som möjligt för även om det är sju år så är det otroligt mycket som ska göras.
Torneälven har, likt många andra älvar, använts för att flotta timmer. Åtgärder som gjordes för att underlätta timrets väg ledde, enligt länsstyrelsen, till att variationen i vattendrag och även livsmiljöerna för vattenlevande arter i stor utsträckning försvann.
Projektet TRIWA återskapar därför naturmiljön i flera av älvens biflöden för att ge förutsättningar till biologisk mångfald. Finansieringen av projektet har uppgetts uppgå till cirka 214 miljoner kronor, varav runt 121 miljoner kronor i Sverige. Målet är att återställa miljön i nästan 100 kilometer vattendrag, ta bort 399 vandringshinder och samtidigt restaurera 2 500 hektar våtmark.
– Det känns jättebra att vi är där nu, vi har inte jobbat så mycket där tidigare, säger Sofia Perä om biflödena kring Torneälven innan hon fortsätter:
– Det är ju en fantastisk älv. Det är den som förser Östersjön med mest lax så vi behöver vara mer rädd om den.
En stor del av arbetet går, enligt länsstyrelsen, ut på att luckra upp bottnar i bäckar med hjälp av grävmaskiner och att lägga tillbaka stenar.
Projektledaren berättar att hon kommer att kontakta markägare för att fråga om det är okej att göra åtgärder på deras mark. Det handlar både om markägare där vägtrummor behöver bytas och där återställningsarbete planeras att göras i vattendrag och andra delar i projektet.
– Det är folk längs avrinningsområden till Torneälven, så det är från Kiruna ner till Haparanda.