Ännu en högtid hotas av vädret

Den kalla försommaren riskerar att försena kräftfisket.

ARKIVBILD. Gunnar Hägg i fisketagen.

ARKIVBILD. Gunnar Hägg i fisketagen.

Foto: Maria Ekman

Norrbotten2015-06-24 10:34

Sedan 1994 finns inte längre något officiellt datum för kräftfiskepremiären. Det vanliga är dock fortfarande att man börjar någonstans i krokarna kring den andra onsdagen i augusti, som traditionen bjuder.

Men i år har de norrbottniska vattnen varit kallare än vanligt, medeltemperaturen för juni har varit två till tre grader lägre än normalt enligt SMHI.

– Temperatur påverkar hur mycket kräftorna växer och hur tidigt de ömsar skal – vilket de ska göra innan man fiskar dem – så det kan bli så att fisket försenas i år, säger Lennart Edsman, kräftforskare vid Statens lantbruksuniversitet, Institutionen för akvatiska resurser.

Vädret påverkar kräftorna inte mindre än tre gånger innan de blir mat på bordet. Först när de kläcks, sedan när de vaknar efter vintern och ska börja äta, ömsa skal och växa till sig i det nya, och slutligen påverkar vädret den dagen de fiskas.

– Det är dock lite tidigt att dra några slutsatser om kräftfisket ännu – det är ju en och en halv månad kvar. Om sommaren framöver blir varm kan det reda upp sig och ta fart. Sedan beror det lite på i vilket vatten man fiskar. I Råneälven finns det ju grunda dammar där vattnet värms upp fortare, säger Edsman.

Ju senare man fiskar, desto mer välmatade blir kräftorna.

– Det allra bästa fisket är i slutet av augusti eller början av september, säger Edsman.

Kräftor

I Sverige går traditionen att fiska och äta kräftor så långt tillbaka som 1500-talet.

Det finns två arter i Sverige; signalkräftan och flodkräftan. I Norrbotten finns i princip bara flodkräftan som är den naturligt förekommande kräftan. Signalkräftan planterades in i landet på 1960-talet. Med den kom också sjukdomen kräftpest som är hundra procent dödlig för flodkräftan.

Så mycket som 97 procent av beståndet har slagits ut under de senaste hundra åren och flodkräftan är klassad som starkt hotad på Artdatabankens rödlista för hotade arter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om