Tidigare i år påbörjade tog gruvjätten LKAB beslutet att minska sin personalstyrka med 400 personer för att klara det pågående besparingsarbetet.
Från början hade bolagsledningen hoppats att man skulle kunna klara den största delen av neddragningarna genom naturliga pensionsavgångar.
Men under måndagen meddelade företaget på sin hemsida att man nu tvingas varsla cirka 100 tjänster.
– Järnmalmspriset fortsätter att falla och vi måste sänka våra kostnader snabbare. Det står nu klart att vi inte klarar minskningen av 400 tjänster enbart genom naturliga avgångar. Uppsägningar kan tyvärr bli nödvändiga för att på lång sikt försvara LKAB:s konkurrenskraft och lönsamhet, säger Frank Hojem, kommunikationsdirektör på LKAB:s hemsida.
Företaget gör bedömningen att huvuddelen av neddragningen bland de kollektivanställda kan lösas med att visstidsanställningar avslutas. På tjänstemannasidan förbereds däremot varsel av cirka 100 tjänster.
– Vi har idag informerat fackförbunden och i början av maj inleds förhandlingar. Vi informerar personalen löpande, säger Grete Solvang Stoltz, personaldirektör på LKAB på sajten.