Bucht vill ha fortsatt låg dieselskatt

Sven-Erik Bucht kan tänka sig en fortsatt låg dieselskatt för Norrbottens bönder. Detta för att stimulera en fortsatt mjölkproduktion och en eventuell framtida export.

MJÖLK. Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht kan tänka sig en fortsatt låg dieselskatt för jordbrukare.

MJÖLK. Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht kan tänka sig en fortsatt låg dieselskatt för jordbrukare.

Foto: Kurt Engström

Norrbotten2015-02-17 07:48

Landsbygsminister Sven-Erik Bucht larmar i Dagens nyheter om den svenska livsmedelsproduktionen:

– Vi måste producera mer livsmedel i Sverige. Vi är ett av de samhällen som har lägst självförsörjningsgrad. Rapporter visar att livsmedelsproduktionen i världen måste öka. Och vi har 600 000 hektar åkermark som inte odlas, säger Bucht till Dagens nyheter.

Bucht vill se en ny livsmedelsstrategi, med fokus på kvalitet.

– Se på grisköttet när det gick upp för konsumenterna hur det ser ut i grannlandet. Nu ligger det fläskfilé för 79 kronor och filé för 149 kronor kilot bredvid varandra i kyldisken. Och folk väljer det svenska för 149 kronor, säger han till DN.

Bucht menar att Sverige måste fortsätta värna om kvaliteten på djurhållningen och produktionen. Men att man även måste arbeta med att öka livsmedelsexporten till andra länder, där just kvalitetsaspekten kan vara en konkurrensfördel.

Men det största huvudbryet för ministern just nu är hur Sverige ska lösa situationen för rikets mjölkbönder.

Till DN säger han att han har fått en hel del förslag på åtgärder, varav några enligt honom är tänkbara att genomföra.

En åtgärd Bucht tittar på är att införa en statlig lånegaranti för mjölkbönder som gjort stora investeringar. En annan är att ursprungsmärka mejeriprodukter, så att konsumenterna kan se vilka som är svenska.

En tredje åtgärd skulle enligt DN vara att förlänga försöket man haft med lägre skatt på diesel för bönder, en åtgärd som kanske inte uppskattas av regeringspartnern Miljöpartiet.

Sedan tidigare har C och Kd gått ut och krävt att situationen inte ska förvärras genom att införa handelsgödselskatt, lastbilsskatt och högre arbetsgivaravgifter för unga. De förstnämnda skatterna är dock ett krav från Miljöpartiet.

– Allt handlar om att kompromissa, säger Bucht till DN.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om