Idrottsminne #30 - Salming får en stående ovation

Varje dag under hela augusti kommer NSD att lyfta fram klassiska videoklipp som involverar norrbottnisk idrott.
I dag tittar på när Börje Salming skulle spela Canada Cup i Toronto och hyllades i flera minuter.

En tidig bild på Salming som då skulle debutera i Kiruna AIF.

En tidig bild på Salming som då skulle debutera i Kiruna AIF.

Foto: Fotograf saknas!

NORRBOTTEN2011-08-31 21:03

Det finns hockeylegender och det finns Börje Salming. Han föddes 1951 i den lilla byn Salmi utanför Kiruna.

Efter tre år i moderklubben Kiruna AIF kom han till dåtidens storklubb Brynäs. Där blev det tre år i och tre SM-guld innan han gjorde den för tiden ovanliga flytten till NHL.

Toronto Maple Leafs blev Salmings klubb i 16 säsonger. Många är överens om att Salming banade väg för européer när han som en av ligans bästa spelare ledde klassiska Toronto.

1976 spelades den första upplagan av Canada Cup och Salming var såklart Sveriges stora stjärna.

När man mötte USA spelades matchen i Maple Leaf Garden i Toronto. Vid spelarpresentationen fick Salming en lång hyllning av sina hemmafans, vilket till och med fördröjde matchen en aning.

– Det kändes overkligt. Jag åkte runt på isen och bara tittade nedåt, har Salming berättat.

Sverige slutade fyra i turneringen och Salming togs ut i allstar-laget.

Han vann visserligen aldrig Stanley Cup eller något titel med Sverige men Salming är ändå den ende svensk som valts in i Hockey Hall of Fame. Det blev till slut 1 148 matcher i NHL innan han flyttade hem till Sverige och AIK.

2006 fick han se sin tröja hissas i taket i Torontos hemmaarena vilket bara händer riktigt stora spelare.

Alla tidigare klipp i serien finns här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om