Luleå har tredje bästa skolan

Luleå kommun har bra lärartäthet och många utbildade lärare. Samtidigt hotas flera skolor i Luleå om nedläggning med lärarbristen som motiv.

Toppranking. Lärarförbundets ordförande i Luleå Bo Eriksson hoppas att Luleå kan höja sin ranking kring friska lärare.

Toppranking. Lärarförbundets ordförande i Luleå Bo Eriksson hoppas att Luleå kan höja sin ranking kring friska lärare.

Foto: Pär Bäckström

Norrbotten2015-10-14 07:15

Lärarförbundet rankar varje år skolkommunerna med 14 kriterier som grund, exempelvis, andel utbildade lärare, lärartäthet och elevernas resultat. Luleå rankades på tredje plats, något som gläder Carina Sammeli, (S), ordförande i barn- och utbildningsnämnden.

– Vi har legat bra till men nu tagit oss upp på tredje plats och det är jättekul. Det vi kan se är att eleverna har väldigt goda resultat, både i gymnasiet och i grundskolan, det är ju roligt. Det som är väldigt viktigt för att nå bra resultat är en duktig lärare i klassrummet och det har vi fokuserat på, säger hon.

Luleå ligger på 7.e plats för utbildade lärare och på nittonde plats för lärartätheten. Något som kan tyckas förvånande när kommunen bland annat vill lägga ner skolor med motivet brist på lärare.

– Jag möter ofta frågor kring det här. Man upplever att man har bra lärare i klassrummet. Vi är en de kommuner som har bästa behörigheten bland lärare och vi har goda resultat. För att det ska fortsätta måste vi jobba på ett annat sätt. Vi kom inte till det här goda resultatet utan att ha förändrat skolan många gånger.

LÄS MER: Klickbar skolkarta

LÄS MER: Föräldrar rustar till strid

I Luleå är det en stor andel lärare som kommer att gå i pension de närmaste 10 åren, drygt 35 procent av alla lärare fyller 65 år fram till 2025. Carina Sammeli säger att ett av problemen är att de lärare som går i pension har bred behörighet i många ämnen, upp till nio ämnen, men att de som ska ta över ofta bara har behörighet i två eller tre ämnen.

– Det blir svårare att sätta ihop tjänster med heltid när det behövs fler lärare för att täcka upp behovet av behöriga lärare. För att de då ska kunna erbjudas heltidstjänster krävs fler klasser parallellt på samma skola. Men vi ska inte ha större klasser. Om fem år har ungefär häften av våra lärare behörighet i två tre ämnen.

Bo Eriksson, ordförande i Lärarförbundet, Luleå, gläds över resultatet i skolrankingen.

– Men rankingen för friska lärare inte är nog bra. Det kan tyda på att arbetsbelastningen är för hög för lärarna i Luleå, säger han.

Luleås ranking i några kriterier: resurser plats 67, elevers meritvärde årskurs 9 plats 25, lön plats 157, och friska lärare plats 175. Bästa skolkommun 2015 är Vellinge i Skåne. Två av Norrbottens skolkommuner kommer i topp fem på listan, Piteå är rankad två och Luleå alltså trea.

Haparanda är rankad som 281 av 290 kommuner.

Att notera i rankingen:

Pajala, Kiruna och Övertorneå ligger dela etta när det gäller resurser. Övertorneå toppar listan med friska lärare. När det gäller andel barn i åldrarna 1 till 5 år som går i förskola rankas Kiruna på 286:e plats och Gällivare på 257:e plats.

Norrbottens skolkommuner

fakta

Piteå/2

Luleå/3

Boden/14

Älvsbyn/16

Kalix/18

Övertorneå/23

Pajala/47

Jokkmokk/49

Kiruna/85

Gällivare/86

Arjeplog/183

Överkalix/200

Arvidsjaur/252

Haparanda/281

Källa: Lärarförbundet

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om