Vattenfall: "En av de värsta situationerna"

SMHI gick "bara" ut med en klass 1-varning – ändå fick ovädret katastrofala konsekvenser.
– Avverkningarna är en fråga vi får titta närmare på nu, säger Roger Lindmark, Vattenfall.

SJÄLVKRITIK. "Vi kan inte kalhygga runt gatorna så att det blir helt fritt. Men visst, avverkningarna är en fråga vi får titta närmare på nu", säger Roger Lindmark, kommunikationsansvarig inom Vattenfall i Norrbotten.

SJÄLVKRITIK. "Vi kan inte kalhygga runt gatorna så att det blir helt fritt. Men visst, avverkningarna är en fråga vi får titta närmare på nu", säger Roger Lindmark, kommunikationsansvarig inom Vattenfall i Norrbotten.

Foto: Fotograf saknas!

Norrbotten2016-06-09 09:15

Roger Lindmark, kommunikationsansvarig på Vattenfall i Norrbotten, beskriver den uppkomna situationen som en av de värsta i Norrbottens historia.

Läs mer: Väderkaoset – följ NSD:s liverapportering

– Det är ett stort område som är drabbat. Problemen har vandrat över nästan hela länet, länge sedan det hände senast. Det började redan i förrgår, tilltog i inlandet i går och nu är det Tornedalen som är mest drabbat, säger han på torsdag morgon.

Vid 9-tiden rapporteras 56 pågående strömavbrott i Norrbotten, med 9216 Vattenfallskunder berörda. En stor del av de drabbade finns i Tornedalen och i synnerhet Pajala kommun.

Vattenfalls siffror gäller främst ihållande avbrott, upp till ett dygn. Till detta tillkommer alla små ”blinkningar”, kortare avbrott.

– Den andelen ser du knappt i statistiken. Men de kortare avbrotten kan vara tillräckligt enerverande i sig, säger Roger Lindmark.

Det är främst privata hushåll drabbade men även större elkunder har blivit strömlösa, såsom äldreboenden.

– Det finns såna också. Även vatten- och avloppsanläggningar har drabbats, säger Roger Lindmark, Vattenfall, som dock inte vill precisera vilka äldreboenden som är strömlösa i skrivande stund.

I går och under gångna natten kallade Vattenfall in mängder av extra personal, mestadels reparatörer. Dessutom har de haft sju helikoptrar i luften som rapporterade in alla nedfallna träd och liknande problem längs ledningsgatorna.

– Vi får ytterligare tre helikoptrar i dag, totalt tio stycken alltså. Helikoptrarna avrapporterar i mycket högre takt än om vi bara hade att färdas med bil till ledningsgatorna.

SMHI gick ut med en klass 1-varning på onsdag, vilket kan tyckas i underkant.

– SMHI har ett svårt jobb. Det känns som att konsekvenserna har blivit väldigt stora för att vara en klass 1-varning.

Eller är det snarare Vattenfall som borde klara en klass 1-varning bättre?

– En bra fråga. Du är inne på ett viktigt spår här. När det blir störningar av den här storleken, då sätter vi oss ner och funderar kring hur det hela hanterades och vad kan vi göra annorlunda. Vi får säkert förbättra störningsplanen.

En huvudanledning till strömavbrotten kan vara att träden står för nära ledningsgatorna.

Vattenfall är medveten om problematiken och delvis självkritiska.

– Men att fälla skog är inget självändamål för oss. En avvägningsfråga gentemot skogsbruket och miljövärdena. Vi kan inte kalhygga runt gatorna så att det blir helt fritt. Men visst, avverkningarna är en fråga vi får titta närmare på nu, säger säger Roger Lindmark, kommunikationsansvarig inom Vattenfall i Norrbotten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om