Fler får plats på utbildning

För att motverka arbetslösheten utökas platserna på Utbildning nord med 28 procent.- Det är naturligtvis glädjande, säger Stina Tiainen, direktör vid Utbildning nord.

ÖVERTORNEÅ2009-12-17 06:00
Regeringen har fattat beslut om en satsning på arbetsmarknadspolitiken och Arbetsförmedlingen har fått utökad budget för nästa år.
Det innebär att utbildningsplatserna på Utbildning nord ökar, meddelar Per-Anders
Ruona, chef för arbetsmarknadsområde Haparanda.
I år har det funnits 145 platser och nästa år blir de 40 till.
- Det är naturligtvis glädjande på alla sätt för Utbildning nord, men också för hela Övertorneå med omnejd, säger Stina Tiainen.
Alla områden
Platserna fördelas på alla utbildningsområden som nu är bygg och hantverk, it, teknik och industri, service och turism.
Utbildning nord har funnits i 40 år i Övertorneå och anordnar yrkesutbildningar för studenter från Sverige, Finland och Norge. Varje år deltar omkring 500 personer vid skolans utbildningar och 60 svenska gymnasieelever får sin utbildning på skolan.
Linda Danhall
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om