Träningsvideo för äldre tv-sänds

Upp och hoppa, Övertorneå! På måndag börjar Övertorneås egenproducerade träningsvideo "Balansövningar" att börja tv-sändas.

Fysioterapeut Roger Westin leder balansträning under Äldredagen 2014 i Övertorneå. Nu har Övertorneå kommun även producerat en träningsvideo som ska förebygga fallolyckor.

Fysioterapeut Roger Westin leder balansträning under Äldredagen 2014 i Övertorneå. Nu har Övertorneå kommun även producerat en träningsvideo som ska förebygga fallolyckor.

Foto:

Övertorneå2015-03-19 12:48

Övertorneå kommun har tagit fram en träningsvideo med balansövningar för att förebygga fallolyckor hos äldre. Videon har producerats av kommunens fysioterapeut Roger Westin i samarbete med filmaren Kalle Taavo.

Videon innehåller olika delar av balansträning – bland annat benstyrka och träning av balanssinnet i innerörat genom att man blundar samtidigt som övningar görs.

Roger Westin lyfter fram att det tyvärr är vanligt med fallolyckor, speciellt under vinterhalvåret, vilket innebär stort lidande för den som drabbas.

– Framför allt innebär fallolyckor ett lidande och lång och jobbig rehabilitering, men det är också stora kostnader för samhället. Så det finns mycket vinning i att förebygga genom att träna balansövningar, säger Roger Westin.

– Vi visar filmen varje måndag på Meän infra-tv och extra glädjande är att alla som vill kan se filmen på Övertorneå kommuns nystartade Youtube-kanal. Då kan man träna till filmen när man vill och hur ofta man vill, säger Göran Lahti, kommunikatör, Övertorneå kommun.

Sedan några år finns även träningsvideon "Sittgympa" som visas varje onsdag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om