Men inte nog med det.
- Det slår undan hela verksamheten för butikerna också. Där folk tankar, där handlar de också, säger Åke Kuoppa, som menar att den övriga försäljningen påverkas markant om de tvingas sluta sälja drivmedel.
Många har heller inte råd att investera i nya pumpar som kostar mellan 400 000 och 500 000 kronor.
- Här finns heller inga bilar som körs på etanol och dylikt. Varför ska vi då investera uppåt en halv miljon kronor? säger Åke Kuoppa.
Från och med 1 september i fjol måste de också betala frakten själv.
- Jag betalar nu 43 öre per liter plus moms, vilket innebär att jag har tolv öre kvar på varje såld liter. Redan nu går jag minus om jag räknar på underhåll, försäkringar och inspektioner. Vi bor i en glesbygd och kan inte ha samma standard som butikerna i Bryssel, enligt alla paragrafer som beslutas där. Här måste sunt förnuft råda för vi har inte råd att anställa en person som sköter EU:s byråkrati.
Kuoppa berättar att när han började 1987 så fanns det 17 landsortsbutiker i Pajala kommun.
- Nu är det fem kvar, men fortsätter det så här finns det snart ingen kvar. Det innebär att exempelvis samerna blir utan bränsle till skotrarna, liksom hemtjänsten och skogsbolagen. Plus alla privata förstås, säger Kuoppa.
- De får inte ta bort bensinen och vi har heller inga etanolbilar. Det här är viktigt för oss i hemtjänsten och så länge det bor folk här uppe så måste det finnas service, säger Waara som jobbat i hemtjänsten i 38 år.
- Jag vill att Pajala kommun stöttar de få kvarvarande byabutikerna genom att höja det så kallade hemsändningsbidraget till samma nivå som Övertorneå kommun. Länsstyrelsen betalar 50 procent av kostnaden upp till 120 kronor per varuhemsändning.
- Anders Borg tycker väl att vi alla ska flytta till Stockholm, säger Kuoppa.
Han har även ringt till Fredrik Reinfeldt och Mona Sahlin plus många andra politiker och makthavare i kampen för byabutikerna.
Kuoppa tänker trots allt kämpa vidare.
- Jag firade 20-års jubileum den 3 juli i fjol och jag ska ha 30-års jubileum 2017 också. Sedan lägger jag av. Dottern, som nu går på gymnasiet i Pajala, har sagt att hon kan tänka sig ta över, men jag har bett henne att även skaffa sig en utbildning om hon ångrar sig, säger han.