Jägarnas försvarstal: Det var jag som blev beskjuten

De män som suttit häktade efter en skjutning i en by i Pajala kommun har försatts på fri fot. Misstankar om mordförsök och grovt olaga hot kvarstår, uppger kammaråklagare Erika Westerstrand.

Två älgjägare i by i Pajala kommun är fortsatt misstänkta för mordförsök respektive grovt olaga hot efter en skjutning i början av september. Båda förnekar brott.

Två älgjägare i by i Pajala kommun är fortsatt misstänkta för mordförsök respektive grovt olaga hot efter en skjutning i början av september. Båda förnekar brott.

Foto: Maria Hedenlund/Arkiv

Pajala2021-10-20 11:33

Det var på kvällen den 2 september som knallar från jaktvapen ekade över bygden i en by någonstans i Pajala kommun. En man i 40-årsåldern greps misstänkt för mordförsök.

Dagen efter skottdramat anhölls även en man i 60-årsåldern.

Männen försattes på fri fot den 29 september.

– Vi väntar vissa svar från Nationellt forensiskt centrum och de prognostiserade så pass lång tid att det inte var skäligt att hålla dem frihetsberövade, säger åklagare Erika Westerstrand som leder utredningen.

Upprinnelsen till skjutningen är ett infekterat bråk om älgjakten. Den man som nu misstänks för mordförsök blev utkastad från ett jaktlag.

Enligt uppgift hävdar de två männen att det var den andra som sköt först och att de agerat i nödvärn. Det här är uppgifter som åklagaren inte vill kommentera.

– Båda nekar till brott men de har lämnat berättelser. Vad de har sagt vill jag inte gå in på, säger Erika Westerstrand.

Enligt åklagaren finns inga vittnen till skjutningen. På fråga medger hon att vapen är inskickade för analyser till NFC.

Westerstrand bekräftar också att en fyrhjuling misstänks ha använts av den yngre av gärningsmännen vid skjutningen.

Spår ska vara säkrade på brottsplatsen. 

– Det var min klient som blev angripen och det var en tillfällighet att han befann sig på platsen, säger Frida Larsson, advokat som företräder den yngre av männen.

Vi har sökt advokat Johan Engström som försvarar mannen i 60-årsåldern.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!