Engelsmän kommer på tomtevisit

Tornedalen lockar utländska besökare – med tomten. I december landar sju chartrade plan från England med turister som vill hälsa på.
– Det känns kanon, säger Maria Lifbom, flygplatschef i Pajala.

Maria E Lifbom, flygplatschef, Pajala.

Maria E Lifbom, flygplatschef, Pajala.

Foto: Pajala Airport

Pajala2013-10-16 16:43

Det har talats ett tag om att en engelsk researrangör tittar på att flyga turister till Pajala för att träffa tomten. Avtalet skrevs på i augusti och nu rullar biljettförsäljningen för fullt. För 479 pund, motsvarande 5 000 kronor, får turisterna flyga till Pajala på morgonen, åka buss till tomtemagasinet och delta i olika aktiviteter under dagen och på kvällen flyga hem igen. Hittills har knappt 25 procent av biljetterna sålts, och då återstår en månad av den stora försäljningsperioden, enligt Maria Lifbom.

Flygplatsen och Pajala kommun bär en viss ekonomisk risk i avtalet med researrangören New Market Holidays. Genom avgifter för arrangören räknar dock Maria Lifström med att flygplatsen ska göra ett nollresultat.

– Det är bra om det går jämnt upp första året. Nästa år satsar vi på tolv turer åt vardera hållet och att erbjuda Pajalaborna att åka till London och shoppa under ett par dagar.

Flygplanen, av typerna Boeing 737-800 och 737-600, hyr researrangören in från två olika företag. De tar 189 passagerare respektive 168 passagerare. Avsevärt fler än de 19 passagerare som det Jetstream 32-plan som vanligtvis trafikerar linjen mellan Luleå och Pajala.

– Det är en utveckling utan dess like och det passar väldigt bra in i vad som händer i Pajala kommun nu. Men vi behöver fortfarande ta ett krafttag för att driva utvecklingen av Tornedalen som destination och tänka på ett annat sätt än tidigare, säger Maria Lifbom.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om