Det stora gruvbygget med tillhörande anrikningsverk i Kaunisvaara har gått på rekordfart. På knappt två år har Northland gått från att första spadtaget togs ute på Tapulimyren tills första lastbilen med järnslig lämnade området.
När det gäller produktionsapparaten så har det pågått intrimning och inkörning under en tid. Då har problem med olika saker uppstått.
Finjusteringar
- Det gäller att finjustera utrustningen, säger Anders Antonsson, som menar att de driftstörningar som förekommit är ganska "normala" under uppstartsfasen.
Anrikningsverket har stått stilla under helgerna.
- Det har det också gjort i mellandagarna. Vi har inte producerat under två veckor. En stor del av personalen har varit ledig, de tyckte att det var en bra period att ta ledigt. Det var också en bra period att finjustera utrustningen, säger Anders Antonsson.
- Däremot har gruvan varit igång hela tiden. Vi har borrat och sprängt och kunnat fylla på i malmladan, säger Antonsson.
Transportproblem
Det har även varit en del problem med järnslig som frusit fast på lastbilsflaken.
- Det var neråt 35 minusgrader vissa dagar när vi testkörde och då uppdagades detta med att lasten frös. Nu har entreprenören byggt om flaken så att det blir större lutning inuti, säger Anders Antonsson.
Även sträckan mellan Svappavaara och Narvik har provkörts, då med tåg förstås.
- Vi har ännu inte så mycket slig där uppe i Narvik som räcker till en båtlast. Men vi kommer hålla löftet att första båten kommer gå under första kvartalet 2013, säger Anders Antonsson.