Öga mot öga med Telia

TeliaSoneras ansvarige för mobilnätet i Sverige, Tommy Ljunggren, fick många frågor när han i går träffade Pajalaborna för att försöka förklara sommarens mobiltelefonstrul.- Jag kräver att Pajalaborna får ekonomisk kompensation, sade förre gruvbasen Harry Rantakyrö, nu boende i kommunen.

Harry Rantakyrö säger att ibland har varken mobiltelefonen eller datorn fungerat. Och om det fungerar så "kastas" man ideligen ut.

Harry Rantakyrö säger att ibland har varken mobiltelefonen eller datorn fungerat. Och om det fungerar så "kastas" man ideligen ut.

Foto:

PAJALA2010-08-18 06:00
Efter sommarens strul med mobilnätet i Pajala när det under långa perioder inte har gått att ringa och med samtal som hela tiden bryts så har Pajalaborna tappat tålamodet.
Och efter NSDs artikel om kvinnan som drabbades av en allergisk reaktion och inte ens kunde ringa larmnumret 112 så blev även Telias högsta ledning för mobilnätet i Sverige varse problemen.
Telia förklarade sig
Tommy Ljunggren kontaktade kommunalrådet Bengt Niska, som tyckte att Telia måste komma upp till Pajala och förklara sig.
Vilket skedde i går kväll i ett välfyllt Folkets hus. Drygt 50 personer kom.
- Det har varit sämre än vanligt i sommar. Vilket till stor del beror på åska och regn där vi inte varit nog snabba att reparera. Till detta kommer ovanligt många kabelavbrott på grund av grävmaskiner och regn i kablarna. Det tredje är att det varit planerade avbrott till följd av vägbygge som stängde alla basstationer i mellan sex och åtta timmar, förklarade Tommy Ljungren.
Samtidigt beklagade han alla avbrott och lovade att se över vad de kan förbättra.
Rantakyrö drabbad
En av de drabbade är Harry Rantakyrö som numera bor i Jarhois.
- Från och till har det varit stora problem ända sedan midsommar. Senast i onsdags när jag skulle öppna datorn. Det funkade inte. Och för ett par veckor sedan ville frun komma i kontakt med akutmottagningen på vårdcentralen, men det bröt hela tiden.
Han säger också att han kollat med Finland tvärs över älven, men där har det inte varit några problem.
- Det går heller inte ringa vid strömavbrott trots att stationerna ska vara utrustade med batterier. Man är ju som mest beroende av telefonen vid just strömavbrott.
Till saken hör också att Harry Rantakyrö inte har skaffat något fast abonnemang efter flytten från Kiruna.
- Telia går ju ut med att folk inte ska skaffa sig fast abonnemang.
Efterlyser handlingsplan
Harry Rantakyrö och många andra vill att Telia ska presentera en handlingsplan för att komma till rätta med problemen.
- Vi ska se över basstationerna det gäller och kontrollera utrustningen. Vi får även titta över servicegraden med våra entreprenörer, lovade Tommy Ljunggren.
Han lovade dock inte att det blir någon utbyggnad av nätet.
- Just nu finns det ingen ekonomisk bärighet i en sådan investering. Men om och när gruvverksamheten kommer igång, då kan vi räkna hem en utbyggnad och då kommer det alla abonnenter till godo.
Från företagarhåll sades också att de drabbats av intäktsbortfall på grund av allt telefonstrul.
Pajalaborna undrade om de verkligen ska betala för en tjänst som inte fungerar. Dessutom kostar det att ringa upp gång på gång när samtalen bryts.
- Jag lovar inte att alla ska få ekonomisk kompensation. Men man kan ringa vår kundtjänst och tala om problemen så får det prövas från fall till fall, sa Tommy Ljunggren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om