Se: Ovanligt älgmöte

Umeåbon Nils Broman är en van jägare som ofta rör sig i naturen. Söndagens möte med en älgko och hennes två kalvar var dock något utöver det vanliga.– Jag har aldrig varit med om en så lugn och orädd älg, berättar Nils som fångade det närgångna älgmötet på film.

Foto: Fotograf saknas!

Umeå2017-10-09 08:06

Under söndagseftermiddagen var Nils Broman på väg till Holmsund på ett ärende när han plötsligt såg en älgko och hennes två kalvar i skogen. Som den vana jägare och naturmänniska som han är, var det ingen tvekan om att stanna bilen och gå in i skogen.

– Jag ville gå dit och titta och märkte ganska snabbt att hon var väldigt lugn. Jag har aldrig varit med om att en älg kommit så nära och varit så lugn. Det var helt fantastiskt.

Du var aldrig rädd att älgen skulle gå till attack?

– Näe, eller hon hade ju två kalvar bredvid sig. Hade hon försökt attackera mig hade jag bara skrikit till så hade hon backat, men det var aldrig någon fara. Hon var oerhört lugn och nyfiken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om