Sällsynt diamant bjuds ut – värd 200 miljoner

Diamanter värderade till nästan en miljard svenska kronor har visats upp i Förenade arabemiraten inför en kommande auktion.

Katia Nounou Boueiz, chef för auktionsbyrån Sotheby's i Förenade arabemiraten, visar upp den blå diamanten i Abu Dhabi.

Katia Nounou Boueiz, chef för auktionsbyrån Sotheby's i Förenade arabemiraten, visar upp den blå diamanten i Abu Dhabi.

Foto: Altaf Qadri/AP/TT

Förenade arabemiraten2025-04-10 07:53

De åtta diamanterna har en total vikt på över 700 karat. Huvudpjäsen är en sällsynt blå diamant kallad Mediterranean Blue, som enligt auktionsfirman Sotheby's väntas säljas för runt 200 miljoner kronor.

"I gruppen finns den största felfria diamanten i världen, den näst största röda diamanten som vi vet existerar och flera diamanter på över 100 karat", säger byrån i ett uttalande.

I samlingen finns även gula, rosa och färglösa diamanter.

Ädelstenarna går under klubban i schweiziska Genève i maj efter att först ha visats upp i Abu Dhabi, Taipei, Hongkong och New York. Att Abu Dhabi i oljerika Förenade arabemiraten är först ut beror på det stora intresset i regionen, enligt Sotheby's ädelstenschef Quig Bruning.

– Enligt mig är Gulfen (Persiska viken-området) kärnan av vart lyxmarknaden är på väg, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!