NSD var på plats när de svenska skidstjärnorna under tisdagförmiddagen testade torsdagens VM-sprintbana för första gången. Med sprakande solsken och hårda, fina spår kunde de inte vara annat än nöjda.
Charlotte Kalla glider fram medmassa färg på kinderna. Och ett leende förstås.
- Jag har bara tagit det lugnt i dag. Men jag tycker att känns skapligt. Jag har testat lite skidor, säger hon.
Kalla berättar att hon funnit ett nytt snabbt skidpar - som ska ta henne långt när VM drar i gång med sprinten på torsdag.
- Ja, jag fick hjälp att testa och hittade ett par. Om det är samma förhållanden på torsdag kommer jag nog köra med dem.
Är de snabbare än de du kört med tidigare?
- De är snabbare rent fartmässigt än de jag körde med i Davos. Det var ett bra par.
Charlotte Kalla hyllar förutsättningarna på skidstadion i Val di Fiemme.
- I dag var det verkligen lätt att få fäste. Det brantar ju på litegrann i första stigningen, men det kändes fint i dag. Jag hoppas på samma förhållanden på torsdag.
Är VM-formen i antågande?
- Ja, ja. Det känns bra nu.
Klubbkompisen Magdalena Pajala instämmer i Kallas hyllningskör. Under tisdagen passade hon på att köra ett hårt pass på VM-banan.
- Det känns jättebra. Jag har fått ett bra, rejält pass i dag.
Du tränade hårt?
- Ja, jag ville känna på sprintbanan. Jag var ju här förra veckan också, men kände ändå att det var bra att få köra på lite extra på torsdag.