Två andra Luleåbor, en man i 35-årsåldern och en kvinna i 50-årsåldern, misstänks för brottet. Duon anhölls på onsdagen skäligen misstänkta för mord, vilket är den lägre misstankegraden.
Läs mer: Norrbottning i 45-årsåldern död
Enligt NSD:s uppgifter handlar det sannolikt om en uppgörelse i missbrukarkretsar. Såväl den misstänkte mannen som brottsoffret har fällts för en rad brott.
– De är kända av polisen sedan tidigare, bekräftar Kristina Lantto, presstalesperson vid polisen.
Larmet kom strax efter klockan 01.30. När polisen kom till brottsplatse n, belägen några kilometer utanför Valvträsk på vägen mot Mårdsel, hittades mannen död utomhus. Vid 03-tiden kunde polisen gripa mannen och kvinnan i anslutning till platsen.
Omständigheter på platsen gjorde att polisen omedelbart misstänkte mord eller dråp. Vad det berodde på vill dock inte Kristina Lantto berätta.
– Det är ingenting som vi kan gå ut med nu, säger hon.
Men det är skador på offret som gör att ni misstänker mord?
– Det finns oklarheter och vi kan inte utesluta mord. Därför inleder vi en förundersökning om mord.
Vid platsen stod även två bilar parkerade, som tillhörde brottsoffret. Bilarna innehöll en stor mängd saker, bland annat en platt-tv och tavlor, sannolikt stöldgods.
Enligt NSD:s uppgifter lämnades den ena bilen på platsen redan natten till tisdagen. Då hade den ett släp med en gräsklippare på, grejer som var stulna. NSD har även uppgifter på att brottsoffret greps av polisen redan då – och följaktligen måste ha släppts och sedan återvänt till platsen med de två andra ett dygn senare.
– Den uppgiften kan vi varken bekräfta eller dementera, säger Kristina Lantto.
Under onsdagen genomförde polisens tekniker en teknisk undersökning av brottsplatsen. Förhör med de misstänkta hölls dels på natten och sedan under förmiddagen tillsammans med försvarare.
Mannen nekar helt till brott.
– Han har inte genomfört någon brottslig gärning och definitivt inte mord. Det är vad jag kan säga. I övrigt råder stenhård förundersökningssekretess, säger mannens försvarare Magnus Söderlind.
Kvinnans försvarare Jan Wennerbrandt vill inte uttala sig om hennes inställning.
– Det råder förundersökningssekretess och jag kan varken säga bu eller bä som läget är nu. Kanske senare, säger Wennerbrandt.
Åklagaren Klara Dahlström har tre dagar på sig att komma med en häktningsframställan.