Testet görs som en del av en studie som kan göra att fans snabbare kan återvända till arenorna, skriver det nederländska fotbollsförbundet (KNVB).
Åskådarna kommer att delas in i olika sektioner. På vissa sektioner kommer det krävas munskydd, medan andra åskådare slipper munskydd och dessutom får sjunga hejaramsor och skrika.
Experimentet görs i samarbete med den nederländska regeringen. Alla åskådare måste i en app visa att de har testat negativt för covid-19 innan de släpps in på arenan.
"Så här skulle det kunna fungera även med klubbarna (i ligan) och i EM (där Amsterdam är en av värdstäderna), säger KNVB:s generalsekreterare Gijs de Jong.
Förra månaden gjordes liknande experiment då 1 300 åskådare släpptes in på två matcher i division 2. En åskådare befanns coronasmittad efter den ena matchen.