Under torsdagen drog Boden igÄng trÀningen igen efter ett par veckors semester.
Och pÄ plats i Arcushallen fanns ett par potentiella nyförvÀrv.
En handfull juniorer, Viktor Johansson frÄn Notviken, Johan Pettersson frÄn Kiruna och SÀvastduon Oskar Sandberg och Richard HÀggstÄhl.
Men de tvÄ spelare som i dagslÀget verkar ligga nÀrmast varsitt kontrakt med Boden Àr mÄlvakterna Ludwig Bergström och Erik Torstensson.
BBK behöver ersÀtta Markus Keisu och Patric Sjögren - och trÀnaren Christian Samuelsson gör heller ingen hemlighet av att duon Àr det hetaste alternativet.
- Det kan man sÀga. Det Àr de hÀr tvÄ vi har tagit hit och vi arbetar utifrÄn de hÀr tvÄ. Sedan fÄr vi vÀl se om det gÄr att lösa. Det Àr ju upp till dem ocksÄ, att de vill spela hÀr och att vi kommer överens, sÀger Samuelsson och fortsÀtter:
- Det syns att det Àr tvÄ bra mÄlvakter och bÀgge tvÄ ser intressanta ut. Det Àr viktigt att ha tvÄ bra mÄlvakter och det tycker jag att vi har hÀr ute i dag.
Ska fÄ med sig ett kontraktsförslag hem
Och huvudpersonerna sjÀlva verkar ocksÄ vara intresserade av att fÄ spela med Boden kommande Är.
- Det hÀr kan vara ett bra alternativ för mig, att fÄ en chans att komma in i elitfotbollen ordentligt igen och fÄ vara med att spela upp Boden. FörutsÀttningarna finns, det Àr jag övertygad om, sÀger 27-Ärige Bergström, som tidigare har spelat i superettan med bÄde Enköping och VÀsterÄs.
Och det finns anbud frÄn lag i den serien ocksÄ.
- Men jag har spelat i superettan. DÄ kan det vara roligare att vara med och bygga nÄgot nytt, sÀger Bergström, som ska sÀtta sig ner och prata med Boden ordentligt under helgen.
- Jag har ju ingen direkt kravlista. Jag vill bara komma till en seriös förening som vill nÄgot. Jag har inte hunnit prata sÄ mycket sedan jag kom hit. Men de har sagt att jag ska fÄ ett kontraktsförslag.
Ăven Erik Torstensson, som spelat med Alvik de senaste sĂ€songerna, verkar vara sugen pĂ„ att ta nĂ€sta steg i karriĂ€ren.
- Det Àr klart att det Àr intressant. Det Àr kul att fÄ vara hÀr. Vi har diskuterat lite grann och sÄ fÄr vi se vad som hÀnder, sÀger Torstensson.
Nu har Boden hittat sitt nya mÄlvaktspar
Det blir Ludwig Bergström och Erik Torstensson som tar över mÄlvaktssysslan i Boden.I alla fall om klubben sjÀlv fÄr vÀlja.- Det Àr de hÀr tvÄ vi har tagit hit och vi arbetar utifrÄn de hÀr tvÄ, sÀger trÀnaren Christian Samuelsson.
Ludwig Bergström och Erik Torstensson. Det Àr de tvÄ mÄlvakter som Bodens BK hoppas kunna vÀrva. "Det Àr de tvÄ vi jobbar med", sÀger trÀnaren Christian Samuelsson.
Foto: Göran Ström
SÄ jobbar vi med nyheter LÀs mer hÀr!