Svenskt VM-dilemma: "Har lite att tÀnka pÄ"

Skid-VM har knappt börjat och redan orsakar det bryderier. Att ta ut ett svenskt sprintstafettlag pĂ„ damsidan har aldrig varit svĂ„rare – eller mer angenĂ€mt.
–De har nog lite att tĂ€nka pĂ„, sĂ€ger VM-fyran Johanna Hagström inför laguttagningen.

Jonna Sundling tog VM-guld i sprint. Nu blir hon svÄr att peta i söndagens sprintstafett.

Jonna Sundling tog VM-guld i sprint. Nu blir hon svÄr att peta i söndagens sprintstafett.

Foto: Adam Ihse/TT

Sport2021-02-26 06:01

Före torsdagens VM-sprint i Oberstdorf var vinterns dominant Linn Svahn ett givet namn för Sverige i en sprintstafett, troligen i lag med antingen Maja Dahlqvist eller Jonna Sundling.

Efter sprinten Àr lÀget ett annat.

BÄde Svahn och Dahlqvist misslyckades och Äkte ovÀntat ut redan i semifinal. Samtidigt krossade Jonna Sundling allt motstÄnd och tog karriÀrens första VM-guld, medan debutanten Johanna Hagström skidade in pÄ en imponerande fjÀrdeplats.

"Ska anvÀnda henne mer"

Nu ska landslagschefen Anders Byström försöka bestÀmma sig för vilka tvÄ som fÄr köra söndagens sprintstafett.

– Det blir sĂ€kert svĂ„rt, sĂ€ger Byström.

Han vÀljer att hÄlla korten vÀldigt nÀra kroppen. Samtidigt kan han inte se förbi Jonna Sundlings strÄlande VM-form.

– Jonna Ă€r ju i toppslag, jag Ă€r sĂ„ glad att hon Ă€ntligen fick vinna. Men vi fĂ„r diskutera det i morgon (fredag).

TT: Men det var inte Jonna Sundlings sista lopp i VM i alla fall?

– Nej, det hoppas jag verkligen inte. Är hon i den hĂ€r formen sĂ„ ska vi anvĂ€nda henne Ă€nnu mer.

Sundling vill gÀrna vara ena halvan av ett svenskt lag. Till skillnad frÄn sprinten gÄr dessutom sprintstafetten i fri stil, nÄgot som brukar passa henne Ànnu bÀttre.

– Det skulle vara kul att Ă„ka den. Och skejt Ă€r nĂ„gonting som jag tycker om, sĂ€ger Sundling.

Hur mÄr Svahn?

Statusen pÄ Linn Svahn kan ocksÄ bli en avgörande faktor. Efter den individuella sprinten spekulerades det i om hon eventuellt var hÀmmad av sin tidigare axelskada, som hon Ädrog sig efter ett fall under Ulricehamns vÀrldscuptÀvling för ett par veckor sedan.

– Det Ă€r inte sĂ„ lĂ„ngt till sprintstafetten, sĂ„ vi fĂ„r se hur hon kĂ€nner sig. Men vi vet ju vad hon har gjort tidigare och vad hon kan, sĂ€ger Anders Byström.

Maja Dahlqvist Àr egentligen den riktiga experten nÀr det kommer till sprintstafetter. Fram till andraplatsen i Ulricehamn nyligen (i par med Svahn), hade hon vunnit alla sprintstafetter hon stÀllt upp i under flera vÀrldscupsÀsonger i rad.

Men efter den inledande VM-sprinten erkÀnner hon att hon Àr orolig för att stÀllas utanför laget.

– Ja, det Ă€r jag vĂ€l, sĂ€ger en nedstĂ€md Dahlqvist.

22-Ärig joker

Jokern i leken Àr Johanna Hagström. 22-Äringen frÄn Falköping kom sist in i VM-truppen men har visat upp en strÄlande form de senaste veckorna med flera topplaceringar i vÀrldscupen och nu en fjÀrdeplats i VM-debuten.

Hon skulle gÀrna köra en sprintstafett, Àven om hon knappt minns hur man gör. Senaste gÄngen var enligt henne nÀr hon var 18 Är, pÄ GötalandsmÀsterskapen.

– Jag Ă„kte vĂ€l för Falköping dĂ„, jag tror att vi kom tvĂ„a, men jag Ă€r inte sĂ€ker. Vi kan lika gĂ€rna ha vunnit, sĂ€ger Hagström.

Hennes fjÀrdeplats, och Sundlings seger, kan knappast ha gjort landslagsledningens jobb enklare i alla fall, medger hon.

– Nej, det tror jag inte. De har nog lite att tĂ€nka pĂ„. Men jag funderar inte pĂ„ det. Om jag fĂ„r Ă„ka sĂ„ Ă€r det bara en bonus, om inte sĂ„ kommer jag heja jĂ€rnet pĂ„ de andra.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!