Bara 16 timmar efter att matchen mot Surte avslutades var det dags för Kalix Bandy att ge sig in i elden igen. Kungälv på bortaplan väntade.
Niklas Sundquist gav bortalaget Kalix ledningen redan efter 1.39 spelad av matchen. Men därefter började mardrömmen för norrbottningarna.
– Vi kom in i matchen väldigt bra på det sättet, säger Johan Sundquist.
Kvitteringen kom innan tio minuter var spelat.
I paus var Kalix i underläge med 1–5. Kalix lyckades aldrig då komma tillbaka in i matchen.
– Vi blir väldigt sårade i deras lyftspel i första där de sätter många bra lyft på oss. De får lite momentum genom det och glider ifrån, tyvärr. Sen finns tyvärr inte kraften i oss för att komma tillbaka. Det är många väldigt trötta spelare. Vi åkte på några skador under helgen och var lite tunt om folk, säger Sundquist.
Efter 90 spelade minuter var det 8–1 för Kungälv på tavlan.
I och med brakförlusten har Kalix Bandy nu fyra raka matcher utan seger. Och får summera en bortahelg och matcher mot Surte och Kungälv med en poäng.
– Spelet blir lite lidande. Men jag tycker inte att vi har vikt ner oss. Det blir inte samma tryck i grejerna när det blir sämre ork. Vi får inte samma fart. På det sättet jobbar vi bra. Men vi blir för uddlösa, säger Kalixkaptenen.
Matchfakta
IFK Kungälv–Kalix Bandy 8–1 (5–1)
Mål, Kalix: Niklas Sundquist.