Med sikte på USA-touren: "Fruktansvärt tufft"

Ända sedan Adam Andersson valde att flytta till Göteborg för spel i "världens bästa klubblag", Team Pergamon, har det mesta gått som på räls. Nu är sikte inställt på nästa steg.

Adam Andersson

Adam Andersson

Foto: Håkan Stridblom

Bowling2019-08-31 06:00

Adam Andersson, 27 år, har nått flera av sina mål under den gångna säsongen – nu spänner han bågen ännu hårdare.

Vad är målet nu då?

– Det är USA och spel på PBA-touren (Professional Bowlers Association). Jag kommer att åka till staterna i mars som det ser ut just nu. Det är en fråga om ekonomi och om jag kan åka över och slippa spela kval. Arrangören kan dela ut lediga platser till spelare som har gjort det bra i Europa och där kan jag hoppas på något.

2018 blev ett mellanår då Andersson tvingades till ett uppehåll från bowlingen på grund av en hjärnskakning.

– I juni 2018 kom jag tillbaka från problemen efter hjärnskakningen och var inställd på att det skulle vara en ganska lång väg innan jag skulle vara tillbaka på allvar.

Men det gick snabbare än vad någon hade vågat tro.

– Jag åkte till Tyskland för att spela Europatouren och gick till final. Jag blev 34:a och även om det inte var någon supersuccé så kändes det bra för jag hade ändå varit borta från bowlingen i sex månader, säger Andersson innan han fortsätter:

– Jag hade fortfarande lite problem med nacken då, men i jämförelse med tidigare under året så var det ingenting.

2019 blev året för det definitiva genombrottet för Andersson och det började i AIK Tournament där han blev elva.

– Jag hade verkligen inte räknat med någon topplacering där och jag var under stora problem stundtals, men jag löste det med några höga avslutningsserier.

Veckan efter AIK Tournament väntade nästa Europatourtävling och det var anrika Ballmasters i Helsingfors.

– Det är en av de största tävlingarna i Europa. Det blev en ny fullträff där jag kvalade in till final och redan där var jag ganska nöjd. Jag fortsatte spela bra även i finalen och det var ganska gynnsamt på vänstersidan. Jag var faktiskt inte så långt i från semifinalen – men jag kände att jag hade fått en kanonstart på touren.

Andersson blev sexa i Helsingfors vilket gav honom en plats högt upp i den totala touren efter två tävlingar. Vann i Helsingfors gjorde förre Bodens BS-spelaren Joonas Jehkinen.

Kan du sätta fingret på vad som hände med dig som spelare?

– Det är jättesvårt. Det kan vara så enkelt att jag helt enkelt spelade helt utan press.

Till den femte deltävlingen så reste Adam Andersson till München för att spela Brunswick Euro Challenge och på nytt så blev det ett personbästa i placering på Europatouren.

– Jag visste att det var den sista tävlingen innan uttagningen till EM. Vad jag också visste var att Jesper Svensson inte skulle vara med i EM, men mina chanser var ändå ganska så små att ta en plats i landslaget, säger han och fortsätter:

– Samtidigt visste jag att om jag gör det riktigt bra i München så måste jag vara med i snacket i alla fall. Jag tog mig till final som enda vänsterspelare och blev femma.

Den inledningen på Europatouren gav Adam Andersson de besked han tidigare inte varit helt säker på.

– Det var då som jag förstod att när jag spelar bra så är jag med och kämpar om topplaceringarna, säger Andersson.

Resultaten på touren gav också Adam Andersson ett annat besked.

– Det var ju grymt att bli uttagen till EM – men det var fruktansvärt tufft att spela mästerskapet, förklarar Andersson.

Tekniskt eller mentalt?

– Det var nog lite av bägge delarna. Oljeprofilen som låg var nästan ospelbar för mitt sätt att spela bowling. Sedan så satte jag alldeles för höga krav på mig själv. Jag är inte nöjd med hur jag hanterade situationen.

Hur menar du?

– Vi fick ju med oss medaljer från EM och det var ju bra, men min egen prestation gjorde att jag var ganska låg efteråt. Jag hade ju sett det som min chans att visa upp i landslaget vad jag kunde och så gick det som det gjorde.

Hur känns det nu med lite distans till EM?

– Det är ju nu jag förstår att jag åkte till EM med alldeles för höga krav på mig själv. Jag var ändå debutant och åkte till EM med målet att vinna allt, erkänner Andersson innan han förklarar:

– Det är ju så jag alltid har tänkt, men nu var sammanhanget mycket större. I efterhand så förstår jag att det var ganska arrogant att åka till sitt första mästerskap med målet att städa rent.

Landslagsdebuten satte djupa spår i Anderssons självförtroende och efter att han landade hemma i Partille så har det funnits tid till eftertanke.

– Jag hade väldigt svårt att hantera situationen som uppstod på EM och det är jag fortfarande ganska besviken över. Jag kom ingenstans i spelet och det handlade om att överleva till slut. Jag har tagit det väldigt hårt.

Samtidigt så förklarar han att han med distans till mästerskapet har insett något annat.

– Min karriär har gått ganska snabbt och jag börjar tro att mitt tåg inte har gått ännu. Fortsätter jag göra vad jag ska så kommer jag även i framtiden vara med diskussionen, säger Andersson.

Efter EM så kom nästa fullträff och det var i Europatourtävlingen VII Brunswick Madrid Challenge som Adam Andersson uppfyllde sin dröm om att vinna på Europatouren.

– Det var helt magiskt. Det är en dröm jag hade haft hur länge som helst.

– Det var väldigt, väldigt många bra spelare med. Ett mycket bättre startfält än vad det brukar vara på Europatouren. USA hade spelare där, hela Malaysias landslag, några kanadensare som också är heltidsproffs och har vunnit titlar på PBA-touren. Det var en extremt tuff konkurrens.

Andersson förklarar att han redan tidigt i karriären hade skyhögt ställda mål.

– Jag har alltid drömt om att vinna på Europatouren och spela i landslaget. Det kanske inte har varit realistiskt alltid, men nu är jag där, säger han och förklarar varför:

– Hade jag sagt vad jag tänkte när jag var 19 år – att jag åtta år senare skulle vinna på Europatouren och spela i landslaget så hade det låtit alldeles för kaxigt och arrogant. Därför valde jag inte säga så, men inne i mitt huvud så har målen hela tiden varit i de trakterna, erkänner Adam Andersson.

I dag så ligger Adam Andersson tvåa i den totala sammanräkningen av Europatouren med sina 451 inspelade poäng och det ska mycket till för att han ska missa Mastersfinalen dit de åtta bästa är kvalificerade.

Andersson började spela bowling ganska sent i livet. Det var först efter att han, på grund av upprepade hjärnskakningar, tvingades lägga av med ishockey som han på allvar började träna bowling och då var han 19 år.

– Eftersom att jag började så sent så förstod jag att jag var tvungen att träna på samma sätt som alla andra – men tre gånger så mycket. Jag förstod att det var det enda sättet som kunde ta mig till och förbi den nivån som alla andra var på.

Efter några år som spelare i Bodens BS så dök en ny möjlighet upp för honom. Världens bästa åttamannalag, Team Pergamon, hörde av sig till honom med en fråga om han var intresserad att flytta till västkusten för att spela med dem.

Hur viktigt var det att ta steget att flytta från Boden till Göteborg?

– Jag tror att det var jätteviktigt. Det handlar inte om att det var dåligt i Boden utan tvärtom. Här hade vi alltid grymma förhållande och jag gillade verkligen att spela i BBS, men om du får förmånen att spela med flera av de bästa spelarna i världen så är det omöjligt att inte lära sig grejer, säger Andersson.

Hur har det förändrat ditt sätt att träna?

– Jag tränar nog mindre bowling i dag. Däremot så tycker jag själv att jag tränar bättre.

Hur har det förändrat dig som spelare?

– Jag vet inte om jag har förändrat mig visuellt, men i dag kan jag så mycket mer än tidigare. I dag har du ingen chans på touren om du inte kan läsa banor och spela taktiskt. Du är helt enkelt chanslös.

Adam Andersson var dock nära att ge upp satsningen så sent som under vårvintern 2019.

Du var nära att flytta hem, vad hände?

– Jag jobbade på Partille Tidning och blev uppsagd när de drog ned på folk. Jag sökte en tjänst i Norrbotten och fick den. Just då var det väldigt nära att jag flyttade hem fast samtidigt hade det inneburit att jag hade lagt ned satsningen på bowling.

– Givetvis hade jag spelat i Boden – men det hade inte blivit spel på touren och det hade inte blivit något EM.

Vad gjorde att du valde att stanna?

– Jag hade att välja på att gambla lite med det civila livet eller spela säkert, men absolut avgörande var resultatet i AIK Tournament.

Vad tänker du om det beslutet i dag?

– I dag är jag skitnöjd med mitt beslut, säger Adam Andersson.

Fakta

Namn: Adam Andersson.

Ålder: 27 år.

Bor: Partille.

Nuvarande klubb: Team Pergamon.

Tidigare klubb: Bodens BS.

Aktuell: Tvåa i den totala ställningen av Europatouren.

Meriter: EM-guld och EM-brons i München 2019. SM-guld med Team Pergamon 2017, 2018 och 2019. Seger på Europatouren i VII Brunswick Madrid Challenge 2019.

Klot: Han har inget klotkontrakt, men spelar med Hammer i huvudsak.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om