10 kilometer skejt är en av VM-distanserna i Falun, tillika Charlotte Kallas favoritdistans genom åren. Hon har bland annat ett OS-guld från Vancouver 2010.
När det var dags för tio kilometer skejt i Davos under lördagen var det därför viktigt för svenskan att få bra besked.
Men hon fick en tung start. Efter två kilometer var hon bara på tionde plats elva sekunder bakom ledande Marit Björgen från Norge.
– Det här är inte ett bra lopp av Charlotte Kalla, sa SVT:s skidexpert Anders Blomqvist under första varvet.
Det blev inte mycket roligare för Kalla. Vid placeringen 7,8 kilometer var hon nia, 46 sekunder efter Björgen.
– Det är inte riktigt tryck i tagen, hon får det inte riktigt att stämma, sa Blomqvist.
Kalla fortsatte att tappa tid och i mål var hon åtta, 53 sekunder efter.
– Det är för många som är före henne för att hon ska vara nöjd med det där. Hon behöver hem och jobba lite för att hitta rätt igen, sa Blomqvist.
Åttondeplatsen var Kallas sämsta resultat på distansen sedan 2007 då hon kom på 13:e plats.
Loppets stora skräll stod tyskan Nicole Fessel för. Hon gick i mål som tvåa och bröt därmed den norska dominansen. Trea kom Heidi Weng, Norge.
Therese Johaug, som dominerat stort i vinter, kom "bara" sexa, 40 sekunder bakom Björgen.