"Det är lite Pirlo-klass på det hela"

Inte en fullträff på nästan två månader.Nu bröt Lucas Wallmark den långa måltorkan – och startade drömvändningen.– Det var jävligt skönt, säger Luleå Hockey-centern.

Foto: BÅörn Larsson Rosvall/TT

Göteborg/ishockey2015-12-12 20:36

Han har varit navet i Luleå Hockeys offensiv och öst in poäng under säsongen och redan slagit nytt personligt poängrekord i SHL.

Men när Lucas Wallmark skriver in sig i protokollet handlar det allt som oftast om assister.

Faktum är att 20-åringen inför matchen mot Frölunda bara hade mäktat med två mål så här långt.

Dessutom kom det senaste målet för nästan två månader sen: Mot Linköping på bortais 17 oktober.

Sen dess hade centertalangen radat upp 16 mållösa matcher.

Nu är den dystra sviten bruten – och ska man som passningsexpert väl göra mål är det väl lika bra att göra det snyggt.

– Det är lite Pirlo-klass på det hela. Ta emot den med foten och en lös i taket. Nä, men – det var jävligt skönt, jag kan inte säga att jag har sprutat in kassar, säger Lucas Wallmark efter segern mot Frölunda.

Sen fortsätter han:

– Jag kände faktiskt att jag var lite värd det, jag har skapat ganska mycket ett par matcher och har haft bra lägen, så det är inte att jag inte förtjänar ett sånt mål.

Jag vet ju att du har varit lite irriterad på din målproduktion.

– Det är en sak om man inte skapar, då kan man köpa det. Men när jag i princip har skapat dunderklara lägen i fem, sex matcher i rad och antingen klantat bort det själv eller att keeprarna gör superräddningar... Det var skönt att göra en kasse.

Hur många NSD-rosor ger du målet?

– Det är ruggig känsla i alltihop. Med vänsterfoten till och med, och att få med sig den... 4,5 skulle jag nästan vilja ge det.

Det var i ett 2–0-underläge med fem minuter kvar av andra perioden som målet kom. Jacob Micflikier spelade fram, Wallmark tog emot med foten och avslutade sen med en backhand just under ribban.

Men det krävdes en videogranskning innan det godkändes.

Om han hann bli orolig?

– Faktiskt inte. Direkt efter målet jublade jag och det kändes som att den var inne, men sen såg jag att domaren stod och "washade" och då tänkte jag 'va fan'. Från min vinkel såg det ut som att den var inne men domaren hade en bättre vinkel, så då blev jag lite fundersam en sekund. Sen såg man på bilderna på jumbotronen att den var ganska solklart inne, säger Wallmark.

Målet blev också startskottet på den Luleå Hockey-vändning som fullbordades när Brendan Mikkelson forcerade hem segern till norrbottningarna med drygt fyra minuter kvar.

– Jag tycker vi vinner rättvist ändå. Vi gör en ganska stabil förstaperiod. Visst, man vet att Frölunda alltid kommer hårt och hela den biten men jag tycker vi ändå redde ut det på ett bra sätt. Sen får vi det tungt i andra när de får två snabba men efter att jag gör min kasse så känns det som att vi lyfter oss och vi får mer energi till laget. Efter det tycker jag vi är det bättre laget, säger Wallmark, som hyllas av tränaren Joakim Fagervall.

Men det är inte offensiven som coachen lyfter fram.

– "Walle" var grym, fy fan vilken defensivt stark match han gör. Han är en klippa i det defensiva i dag, säger Fagervall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!