Det har gått över två veckor sedan Annica Ölén åkte på en hjärnskakning.
Men en comeback är i dagsläget inte att tänka på.
Mittsexan klarar inte av någon fysisk aktvitet och är sjukskriven från jobbet.
– Jag hoppas det vänder snart, annars blir jag galen, säger Annica Ölén och fortsätter:
– Just nu har jag ingen huvudvärk, men så fort jag försöker anstränga mig minsta lilla får jag det. Det är riktigt jobbigt.
Det är hennes tredje hjärnskakning på kort tid vilket kan innebära att återhämtningsprocessen är längre än tidigare.
Hon har påbörjat hjärntrappan en gång, men fick avbryta redan på steg ett.
– Den första hjärnskakningen kommer jag inte ens ihåg. Den andra var i mars och då gick det inte alls så här sakta, då var jag tillbaka efter två veckor. Nu går det otroligt segt.
Är du orolig?
– Ja, ibland, jag har mina upp- och nedgångar. Förra veckan låg jag och funderade på hur det skulle bli om det blir bestående. Jag har nära kontakt med vår läkare och det är svårt att säga just nu. Men jag tror det kommer bli bättre för jag tar små steg hela tiden.
Hon fortsätter:
– Nu klarar jag i alla fall av att diska och laga mat, det gjorde jag inte för två veckor sedan. Jag försökte lyssna på en pod i dag, men det gick inte. Att titta på tv eller läsa går inte heller. Jag vet hur mina väggar ser ut vid det här laget. Det är tristess.
Boden Handboll har fått en blytung start på serien. Laget ligger sist i serien med en poäng på fem matcher, men Ölén tror att det kommer vända.
– Jag känner mig inte stressad för jag vet att vi har stor potential. Vi har haft tunga skador och det påverkar såklart. Bara vi får tillbaka alla och får lugn och ro så kommer det att bli bra. Jag tror verkligen på den här truppen.
Kristiane Stormoen har också varit på skadelistan, men är på väg tillbaka. Hon har börjat spela försvarsspel igen och förhoppningen är att hon inom närtid ska kunna delta i anfallsspelet också.
På fredag väntar nästa match för Boden Handboll. Tabellfemman Skövde HF för motståndet på bortplan.