Gjorde läxan – efter tuffa smällen

Boden Handboll fick storstryk mot Skånela senast.
Den här gången hade man gjort läxan, tog en rejäl revansch – och behåller serieledningen.
– Den ska vi fortsätta ha, säger Lisa Hansson.

Lisa Hanssons Boden Handboll stod för en storseger mot Skånela. Arkivbild.

Lisa Hanssons Boden Handboll stod för en storseger mot Skånela. Arkivbild.

Foto: Petra Älvstrand

Handboll2025-02-08 17:58

Skånela vann ju faktiskt med 33–26 när lagen möttes senast.

– Åh, herregud... Men då spelade de mycket sju-sex (tog ut målvakten i anfallen) och fick träff på det. Det löste vi mycket bättre i dag och lyckades straffa dem, säger Lisa Hansson.

På hemmaplan var Bodens försvarsspel något helt annat – och sedan tog man vara på öppna målen som uppstod när Skånela tappade bollen.

– Men såg du när jag missade? Helt öppet mål. Herregud. Tur att jag inte missade i andra sen, skrattar Lisa Hansson som till slut gjorde tre mål när Boden vann med 32–19.

Redan i starten av matchen tog Boden kommandot. Det stod 15–7 i halvtid efter fem mål av Sara Nordström och fyra av Jesiney Mwandanawa och till slut vann ju hemmalaget med 13 bollar.

– Viktigt med målskillnaden, för det är ju svintajt. Och det är så roligt att det är så, det är ju fem lag med och slåss i toppen, säger Lisa Hansson.

Ja, ni behåller serieledningen.

– Jag tänker att vi ska fortsätta så. Om vi spelar så här så. Det är stor skillnad på hur vi spelar nu jämfört med när vi var i det här läget förra säsongen. Vi spelar mycket jämnare, hittar mycket bättre samarbeten bakåt... allt klaffar lite bättre, säger Hansson.

undefined
Arkivbild. Sara Nordström.

Kapten Sara Nordström var en ledande spelare för dagen med sina nio mål framåt. Men det var försvarsspelet som var nyckeln i den här matchen jämfört med förra gången lagen möttes.

– Vi lärde oss läxan nu, säger Nordström.

Sara Nordström är bara en av flera startspelare som redan har förlängt kontraktet över nästa säsong, trots att det ännu inte är klart om man spelar i handbollsligan eller får fortsätta i allsvenskan 2025/26. Tio spelare är klara för nästa säsong.

– Jättekul att det är så många som vill fortsätta satsningen här, att den här gruppen får fortsätta ihop också.

En som inte är klar ännu är däremot Lisa Hansson.

– Jag har inte bestämt mig. Jag förhandlar med "Groja" och har ett förslag på bordet, men jag har bara inte bestämt mig ännu. Vi ska träffas igen till veckan och så får vi se hur det blir.

Matchfakta

Boden Handboll–Skånela 32–19

Målen, Boden: Sara Nordström 9, Ida Lindlöf 5, Jesiney Mwandanawa 4, Nora Blom 4, Lisa Hansson 3, Moa Nilsson 2, Andrea Costa Almeida, Alva Adeholm, Mie Sörensen, Emma Eriksson, Kornelia Sciernicka.

De har kontrakt 2025/26

Mie Sörensen, Moa Nilsson, Andreza Costa Almeida, Sara Nordström, Ida Lindlöf, Selma Jönsson, Jesiney Mwandanawa, Elin Hoffman, Viktoria Andersson, Elsa Öst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!