Nykomlingen Västanfors har överraskat så här långt. Laget hade två vinster av två möjliga inför mötet med HT Bandy och det var inte långt borta att det blev en tredje.
– Fy fan vad vi missade, säger vikarierande lagkaptenen Tuomas Mokko direkt efter slutsignalen.
Men det började mycket bra, spelmässigt för hemmalaget. Redan efter en kvart hade det kunnat stå 4–0, men en kombination av oförmåga och en storspelande målvakt i Adam Johansson gjorde att det var mållöst i en halvtimme.
– Vi hade ju lägen att punktera matchen, men alla missar gjorde att vi får vara glada åt segern, säger Tuomas Mokko som missade en straff redan i nionde minuten.
Men revanschen skulle komma senare...
Däremellan var det en tuff kamp för hemmalaget som trots massivt spelövertag i första halvlek fick gå in till saftdrickat med 1-1.
I andra fick dessutom Västanfors betydligt mera att säga till om.
– De klev högre upp i banan, säger Tuomas Mokko.
Laget ledde också med både 2–1 (minut 51) och 3–2 (minut 80) innan hemmalaget fick något så när flyt med avsluten.
I 88:e minuten kvitterade just Tuomas Mokko på ett friläge när Västanfors hade tre spelare på botbänken.
– Hade jag missat där så hade jag övervägt att sluta med bandy, säger Mokko.
Dessförinnan hade de haft två hörnor i överliggaren.
I andra övertidsminuten kom segermålet genom skridskostarke ryssen Ilja Sysoev som för en gångs skull sköt från distans.
– Det kändes bra. När vi inte gör mål på våra chanser blir vi stressade, säger segerskytten.
Tränaren Paulus Pörhölä:
– Vi började bra första 15-20 minuterna. Men vi måste bli bättre på den offensiva delen av planen om vi ska kunna kriga i toppen. Så jämn är serien.