Lucas Wallmark spelade JVM på hemmaplan i fjol och bidrog starkt till att Juniorkronorna tog sig till final mot Finland, där man dock något oväntat fick se sig besegrat.
Centertalangen finns givetvis med även denna gång – och när den preliminära truppen släpptes under måndagen stod det också klart att han får sällskap av Luleå Hockey-kompisen Samuel Ward, som den här säsongen är utlånad till Asplöven.
Eller, stod klart... Målvakten, som är sistaårsjunior och som nu får göra både sin första och sista JVM-turnering, fick beskedet redan i torsdags.
Men glädjen har ännu inte lagt sig.
– Man är lite upprymd och det bubblar lite i en. Jag förstår som inte att det är sant. Man har som alltid sett det på TV och det har alltid känts avlägset – och nu är jag själv där. Så det är klart att det känns häftigt, säger Samuel Ward när NSD når honom på Asplövenbussen på väg ut till Luleå airport.
Att JVM, som startar på annandagen och som sen pågår till 5 januari, avgörs på klassisk hockeymark – i Kanada, Toronto och Montréal – gör inte saken sämre.
– Det kunde väl inte vara så mycket bättre förutsättningar egentligen, just för upplevelsens skull. Det är häftigt, säger Ward, som nu får fajtas med Jonas Johansson, Brynäs, och Linus Söderström, Djurgården, om förstaspaden:
– De har sagt att vi slåss på lika villkor och att det är upp till var och en av oss. Jag får se det som en möjlighet och inte som nån typ av ångest, säger Ward.
Det blir en annorlunda jul.
– Ja, det kan man säga. Men man kanske kan leva med det...
Ytterligare tre Luleå Hockey-spelare får som bekant fira jul och nyår i Kanada: Christian Jaroš och Peter Cehlárik tog sig med i Slovakiens JVM-trupp och Kristian Jensen representerar nykomlingen Danmark.