Backens tuffa start i Luleå Hockey: "Mentalt jobbigt"

Operationen har gått som planerat och Frédéric Allards väg tillbaka har börjat. "Jag har fått en tuff start, men det kan inte bli värre. Jag börjar på botten och nu ska jag bara uppåt", säger Luleå Hockeys nyförvärv.

"Vi har ingen aning hur det egentligen hände", säger Frederic Allard om skadan.

"Vi har ingen aning hur det egentligen hände", säger Frederic Allard om skadan.

Foto: Pär Bäckström/ Frilans

Ishockey2023-08-24 07:00

Frédéric Allard kommer haltandes på läktaren i Coop Norrbotten Arena. Han slår sig ner för att titta på lagets träning.

Det har gått en veckan sedan han opererade ljumsken och nu har den 25-årige backen börjat kunna röra sig igen. 

– Det känns bättre nu när jag har börjat kunna gå igen. Allt gick bra under operationen och läkarna är nöjda med resultatet. Det känns skönt att det går i rätt riktning och att jag följer planen, säger kanadensaren som värvats in från AHL.

Han ådrog sig skadan under den egna träningen hemma i Kanada i juli.

– Det är mentalt jobbigt att vara här och inte kunna spela. När man kommer till ett nytt lag vill man visa varför man värvades dit. Men jag var tvungen att genomgå den här operationen och när jag är tillbaka ska jag visa de.

Vad hände när skadan skedde?

– Vi har ingen aning hur det egentligen hände. Förmodligen tog jag i för mycket och hade otur. Jag försökte rehabilitera det i början, men efter några veckor var smärtan fortfarande kvar och jag förstod att allt inte var som det skulle.

Gör det ont nu?

– Nej. De första dagarna var tuffa och jag låg i sängen hela helgen, men det känns bättre nu.

Allard kommer att följa med laget till Schweiz där två träningsmatcher väntar. För honom handlar det att komma in i gruppen. 

– Det känns jättebra mentalt att få följa med och vara runt laget mer. Lära känna killarna bättre, säger han och fortsätter:

– Jag har fått en tuff start, men det kan inte bli värre. Jag börjar på botten och nu ska jag bara uppåt. Jag är förväntansfull över att vara här och längtar till att få visa alla vad jag går för.

Prognosen är 8-10 veckor vilket innebär att vi är i mitten/slutet av oktober.

– Det har redan gått en och jag hoppas det går snabbare än tio veckor. 

Vet du när du kan gå på is?

– Nej, vi tar det vecka för vecka och jag måste börja med att kunna röra mig fullt ut innan jag kan ta nästa steg. Det kommer vara en lång process men jag kommer ta mig igenom det.

Med Allard på skadelistan innebär det att Luleå har sex ordinarie backar till säsongsstarten, däribland nyförvärven Marcus Hardegård, Ludvig Jansson och Oskari Laaksonen. 18-årige Arttu Tuhkala, som värvats till J20-laget, har fått träna med SHL-laget och är enligt tränaren Thomas "Bulan" Berglund först på tur av juniorerna gällande backsidan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!