Luleå Hockey besegrade jumbon HV71 med 4–2 och den stora matchvinnaren var Brendan Shinnimin.
Efter bråket med fansen på ståplatsläktaren klev kanadensaren fram och gjorde två mål.
Han möttes av stort jubel av hela arenan och efteråt hyllades han av tränaren Thomas "Bulan" Berglund.
– Det är grymt att han kliver fram med tanke på förutsättningarna. Det blev en speciell match för honom och jag är otroligt stolt och glad att han klarade av att hålla saker och ting på rätt plats och fokusera på spelet, göra jobbet. Han har bett om ursäkt, det var en överreaktion, och nu går vi vidare.
Var det givet för dig att han skulle spela i dag?
– 100 procent.
TV4:s expert Almen Bibic tycker att ni skulle markerat hårdare och skickat honom långt upp på läktaren, vad tänker du om det?
– Man måste ha alla fakta på bordet innan man säger sådana grejer. Alla får tycka vad de vill. Vi har gått vidare.
Vad menar du med alla fakta?
– Han har inte alla fakta på bordet och vet inte vad som sas mot honom, men skit samma, vi har gått vidare. Människor pratar utan att ha alla fakta och drar slutsatser och sprider ut saker och ting. När man inte har alla fakta ska man akta sig för att ha för kritiska kommentarer.
Thomas "Bulan" Berglund tror laget kan gå stärkta ur det som hänt de senaste dagarna.
– Jag tror det kan vara bra för gruppen. Vi sluter oss samman och visar att vi står upp för Shinnimin. Han vet att han har gjort fel, han ska hålla sig kall, och nu har vi gått vidare, säger han.
Flera gånger under matchen när Brendan Shinnimin zoomades in på jumbotronen jublade och applåderade publiken i Coop arena.
– Det var han värd tycker jag. Det är en tuff situation som han hanterar väldigt bra, säger "Bulan" Berglund.
Oskari Laaksonen spelade inte i slutet av matchen och efteråt hade den finske backen en ispåse på sin hand.
– Jag tycker Tuhkala gör det bra och Laaksonen har små skadekänningar. Vi får hantera det sen, säger "Bulan".