Piteå missade chanserna

Piteå förlorade den första matchen i play off 2 borta mot Hudiksvall. Hemmalaget vann med 2–1 efter ett sent segermål.

Emil Vännström var bästa Piteåspelare när laget föll i den första matchen av play off 2.

Emil Vännström var bästa Piteåspelare när laget föll i den första matchen av play off 2.

Foto: Emil Larsson

Ishockey2019-03-05 21:53

Piteå Hockey hade Hudiksvall i brygga när lagen möttes i Hudiksvall.

Dryga tolv minuter in i matchen så tar Pontus Wikström vara på en retur efter ett avslut av Tim Kämpeberg. Strax efter ledningsmålet så var det ytterst nära att Piteå utökade efter ett bra läge för Erik Rainersson.

I slutet av första perioden så hade hemmalaget ett par chanser att kvittera, men Joel Vännström i Piteåkassen spelade inspirerat.

I andra perioden så blev det lite grinigt framför Hudiksvalls kasse och det slutade i att en hemmaspelare blev liggande på isen. Efter lite diskussion så fick Piteås Marcus Sandström lämna matchen med matchstraff efter en tackling mot huvudet på Adam Sedylitz.

Under den utvisningen så fick också Erik Wikgren sätta på utvisningsbänken och i spel fem mot tre kunde hemmalaget kvittera.

Efter kvitteringen fortsatte Hudiksvall att trycka på, men Vännström i Piteåkassen fortsatte att storspela.

Piteå fick ett par riktigt heta chanser att ta ledningen, men det var hemmalaget som gjorde matchen sista mål med dryga åtta minuter kvar att spela.

Magnus Isaksson fick öppet mål i slutet av matchen, men kvitteringen uteblev.

Matchfakta

Hudiksvall↔2

Piteå↔1

Play off 2

Mål, Piteå: Pontus Wikström.

Utvisningar, Hudiksvall: 4x2. Piteå: 2x2, 1x5, 1x20.

Publik: 972

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om