Rubins debut slutade i moll

Luleå Hockey hade hugg på HV71 i den sista perioden – men förlusten skrevs slutligen till 2–5.

Debutanten Niklas Rubin i Luleås kasse fick en tung start på SHL-karriären. Efter två tidiga mål så var HV71 iskalla och spelade på ledningen.

Debutanten Niklas Rubin i Luleås kasse fick en tung start på SHL-karriären. Efter två tidiga mål så var HV71 iskalla och spelade på ledningen.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Ishockey2018-09-22 18:08

Luleå fick en tung start då HV71 gjorde såväl 1–0 som 2–0 ganska tidigt i den första perioden – i slutet av perioden kunde dock Petter Emanuelsson reducera på egen hand efter att ha stressat hemmaförsvaret till misstag.

I andra perioden ökade Robin Figren ut hemmalagets ledning till 3–1.

I den sista perioden fick Luleå mängder av chanser i power play och tillslut så kunde laget också utnyttja ett av lägena då Robin Kovacs hittade pucken bakom Linus Söderström sedan Erik Gustafsson skjutit från blålinjen. Luleå hade nästan nio minuter på sig att kvittera, men det blev i stället Andreas Thuresson som kunde utöka hemmaledningen.

Luleå chansade med att plocka ut målvkaten, Niklas Rubin, men det slutade som oftast med att motståndarna kunde trycka in pucken i ett övergivet mål.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!