När Kalix Bandy värvade Tuomas Mokko från HT Bandy så fick de betala utbildningsersättning som ligger på 8 000 per säsong. Det gäller professionella spelare upp till 23 år.
Efter bara en säsong återgick Tuomas Mokko till HT Bandy och då krävde Kalix Bandy ersättning av HT Bandy.
- Först skulle de ha 45 000 kronor, men vi ansåg att 8 000 kronor var den rätta summan eftersom Mokko bara spelade en säsong med dem, säger Sune Nilsson.
Eftersom klubbarna inte kom överens gick fallet till skiljeman. Domen blev att Tuomas Mokko var direkt spelklar för HT Bandy.
Kalix Bandy har därefter i en skrivelse till Svenska bandyförbundet yrkat på en ersättning på 30 000 kronor. Och nu har Svenska bandyförbundets tävlingskommitté (TK) beslutat att HT Bandy ska betala just den summan.
- Vi har betalat 8 000 kronor som vi anser är den rätta summan. Därför kommer vi överklaga, säger Sune Nilsson.