...och nu hoppas stjärnan på en inomhushall

Olov Englund hoppas nu att bandyhallen i Kalix blir verklighet. Men några beslut i frågan är ännu inte tagna. - På sikt är det ändå ett måste, säger Englund.

KALIX2013-04-12 06:00

Olov Englund från ett topplag till ett lag som förmodligen kommer att få kriga för nytt kontrakt. Skulle Kalix vara med och slåss om en slutspelsplats skulle det vara en stor överraskning.

Olov Englund talade istället om att hitta nya målsättningar i karriären.

"Roligaste som finns"
- Bandy är det roligaste som finns och det gäller att hitta nya mål för de förutsättningar som finns. En stor anledning är att komma hem och hoppa på den här resan där många yngre spelare finns med som fortfarande har de bästa åren framför sig, säger han och fortsätter:

- Det känns jätteinspirerande för mig att vara med och kanske ge lite tips och råd och bidra med det jag kan.

Inomhushall - ett måste
När en eventuell bandyhall i Kalix fördes på tal var han bestämd i sin uppfattning. Han menade att en hall skulle underlätta i jakten på att få hem utflyttade Kalixspelare och att en hall också skulle föra med sig andra stora fördelar.

- Det kommer att krävas en hall inom en snar framtid. Det är bara att se vilken utveckling lag har haft när de har fått en hall, framför allt på ungdomssidan, säger han.

Kalix Bandys ordförande Mikael Jansson hade inte så mycket nytt att komma med i ärendet.

- Inte mer än att processen fortgår och att det jobbas på det, säger Jansson.

- Jag hoppas att det blir av för det största varumärket som Kalix har är löjrommen och det andra är bandy, så är det. Det är ett bra skyltfönster och värt att satsa på för att orten ska växa, säger Olov Englund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om