Svensk mästare - i att lägga av

Han är mannen som har svenskt rekord i att lägga av.- Avgörande var att vi gick upp, säger Peter Norén, 41, som nu känner sig inspirerad för ytterligare en säsong.

En lång och krokig väg. Peter Norén har avslutat sin karriär ett flertal gånger - ändå finns han på plats när HT Bandy gör elitseriepremiär.

En lång och krokig väg. Peter Norén har avslutat sin karriär ett flertal gånger - ändå finns han på plats när HT Bandy gör elitseriepremiär.

Foto: Kurt Engström

KALIX2009-10-28 06:00
Ni har säkert hört och läst många gånger om att nu är det färdigspelat för Peter Norén. Senast efter sista kvalmatchen till elitserien mot Falun på Lugnet nu i våras.
Då stod han, mitt under segervrålet, i snöstormen och intygade att "nu är det slutspelat", "nu får det räcka" och någonting i stil med att "det här är ett perfekt sätt att sluta på".
Går igen
Det lät väldigt övertygande så många trodde säkert på honom, trots tidigare ej hållna löften.
Men historien upprepar sig...
Peter Norén kör en säsong till, precis som vanligt.
- Det beror helt och hållet på att vi gick upp. Annars hade det varit färdigspelat, det är jag ganska säker på. Trots att jag varit med länge så är detta något nytt jämfört med när högsta serien bestod av två grupper, norr och söder. Nu är det en rak serie med de bästa lagen, säger Norén.
Apropå serieprogrammet så säger han att det kunde ha varit bättre med några dubbelomgångar borta.
- Bra i alla fall att vi får hemmamatcher på onsdagar.
Ett annat aber för HT Bandy är att de inte mött något elitseriemotstånd i träningsmatcherna utan det har varit möten med Kalix och OLS och de håller inte elitserieklass.
- Vi vet inte var vi står. Men jag tror att vi kan överraska med vårt spel. Inte minst då hemma. Jag tror inte det blir lätt att komma till Haparanda och hämta poäng. Hemma ska vi kunna lugga de flesta lag på poäng. Vi är också många i laget som kan göra någonting med bollen och vi har massor av rutin.
Inget äldreboende
Det snackas om att HT Bandy mest består av gamlingar, men Peter Norén, 42, håller inte med.
- Visst har vi rutinen, men också en bra mix med många unga och hungriga spelare. Och framför allt en ruggigt bra målvakt i Marko Herajärvi med elitserierutin från Bollnäs. Det var också viktigt för oss att liberon Markus Hiukka fortsatte.
Han är även glad över att Antti Ekman och Peter Stock anslutit från Bollnäs.
- De har bra spelsinne och kommer tillföra mycket. Dessutom kommer de från elitserien och vet vad det handlar om.
Peter Norén säger också att det är viktigt att få en bra start i serien.
- Men jag tror att många lag har respekt för oss, speciellt när vi spelar på hemmaplan.
För egen del tror han på en bra säsong. Ingenting säger emot detta. Peter Norén har varit en av lagets bästa spelare på försäsongen.
- Jag känner inga krämpor.
Han antyder ändå ännu en gång att det nu är sista säsongen.
Är det någon som tror honom?
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om