Nu ska Kalix bli stabila i trean

En nykomling med ambitioner. Omskolade mittfältaren Daniel Gälman, som flyttade hem förra året, hoppas att IFK Kalix kan stabilisera sig och inte åka berg-och-dal bana i seriesystemet.

STABIL. Daniel Gälman är en stabil kille som  inte lägger fingrarna emellan. Han tror på en bra säsong för IFK Kalix.

STABIL. Daniel Gälman är en stabil kille som inte lägger fingrarna emellan. Han tror på en bra säsong för IFK Kalix.

Foto: K-L Sundqvist

KALIX/FOTBOLL2016-04-23 09:00

IFK Kalix är en av länets anrikaste fotbollföreningar. Det kan man inte tro om man följt klubben de senaste åren. Visserligen har de varit upp i trean vid några tillfällen även på senare år, men det har blivit respass ganska fort.

– Jag kom in i laget när IFK Kalix åkte ur trean 2012. Men jag har också varit med om att spela upp klubben två gånger. Vi får se om det blir en tredje gång, säger Daniel Gälman, 25, som är fotbollsfostrad i IFK Kalix.

Daniel Gälman har trots allt hunnit med att spela i några andra klubbar. Det har blivit en kort sejour i Assi IF och två säsonger med Teg när han studerade i Umeå. Men under sista året i Umeå pendlade han till Kalix för spel i moderföreningen.

För det mesta har Daniel Gälman spelat i backlinjen, men nu har han blivit innermittfältare.

– Det känns lite ovant att vara mycket felvänd under spelet, säger Gälman som också är känd för att vara en tuffing på planen.

Ett och annat gult kort lär det bli. Men det skulle inte förvåna om det röda också dyker upp från domarens ficka någon gång under säsongen.

Försäsongen har sett positiv ut, både för laget och för Daniel Gälman. Men han säger att han är osäker på var laget står.

– Vi har mycket nytt folk, många unga, ny tränare och ett nytt spelsystem att nöta in.

IFK Kalix har fått en hel del spelare från lokalkonkurrenten Assi IF, som mycket överraskande drog sig ur trean. Men inte så många som var ordinarie i startelvan. Hit kan man egentligen bara räkna mittbacken Raimi Omoh Sulaimon.

– Men vi har fått några unga lovande spelare som var på gränsen i Assi. De ser nu till att vi har en jämn och bred trupp, säger tränaren Jouko Liakka, också han ny.

Han är optimistisk.

– Vi går in i seriespelet fulla av tillförsikt. Som sagt, tuppen är bred, det är bra konkurrens på många positioner.

Dessutom har träningsmatcherna gått bra, tycker Liakka.

– Vi har mött många seriekonkurrenter och vi har visat att vi hänger med. Vi har faktiskt vunnit för det mesta. Resultaten är dock egentligen inte det viktigaste, men spelet har varit helt okej.

Försvarsspelet har sett övertygande ut där Assiförvärvet Raimi Omoh Sulamion är en klippa. Framåt handlar det om Jaime Mayol och Samuel Viklund. Duon öste in mål i fyran förra säsongen. Ingenting talar för att det inte också blir så i trean.

– Jag tycker att vi har varit bra både bakåt och framåt, säger Jouko Liakka som också förfogar över många unga lovande spelare som tagit kliv sedan förra säsongen.

Den osäkra lagdelen är mittfältet. Men håller man tätt bakåt och gör mål framåt så är allt frid och fröjd.

IFK Kalix har kapacitet att bli årets överraskning.

FAKTA

Nya: Ludvig Ireseund (mv), Pålänge GIF, Raimi Omoh Sulamion, Assi IF, Tommy Sandlund, do, Simon Gustavsson, do, Alex Öberg Koivumaa, do, Linus Hedman, do, Badiru Sedorf, do.

Förlorade: Sebastian Nordgren, Assi IF, Anton Hellman, do.

Tränare: Jouko Liakka, ny, Andreas Nilsson (assisterande), Mattias Nilsson (assisterande).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!