Krönika: Det luktar allsvenskan, Boden Hockey

Förra säsongen slutade i ett stort haveri. Men Boden Hockey verkar ha lärt sig av misstagen. Norrbotten behöver ett lag i allsvenskan och klubbens sportsliga prestation den senaste tiden luktar uppflyttning.

Foto:

Krönika2019-02-06 10:00

Robert "Nobbe" Nordberg, som i vanliga fall inte har några problem att hylla eller rasa över något, var försiktig när serien startade.

Bodentränaren pratade om att man började om på nytt, med ett yngre och mer oerfaret lag och att det kommer att ta tid.

Han stack inte ut hakan och lovade någon succé.

I stället var han ovanligt försiktig och jag var förvånad över att han inte ville haussa upp Boden Hockey som en favorit.

Kanske har det att göra med förra säsongen.

Boden, som då var nykomlingar, överraskade resultatmässigt och såg ut att vara på väg mot något stort.

Men framgångssagan förvandlades till ett mörker när laget gång på gång hamnade i fokus för idiotiska saker. Det var fula tacklingar, rena överfall som slutade på sjukhuset för två motståndare. Det var ordkrig, en klubb som duckade från ansvaret och en obehaglig hatstorm mot Bodens bedrövliga beteende.

Helt plötsligt pratade alla om Boden Hockey, men på ett negativt sätt.

Nu snackas det om Boden igen.

Men inte av samma anledningar.

Laget stod för en okej start och växte ju längre säsongen gick, vilket gav en tredjeplats i grundserien efter tvåan Kalix och ettan Piteå.

Även om det såg lovande ut inför allettan, trodde jag aldrig att laget skulle dominera så pass som man gjort.

Efter 13 matcher i allettan norra ligger Boden tvåa – på samma poäng som ettan Östersund.

Boden har bjudit på underhållning, vunnit trots att man varit borträknade och visat upp en lagmaskin som inte verkar ha någon avknapp.

Klubben har gjort många rätt och Nordberg har lyckats tillsammans med tränarkollegorna Petter Lasu Nilsson och Henry Acres.

Man värvade rutinerade Per Ledin, som framför allt bidrar med viktiga ledaregenskaper och ställer krav på sin omgivning.

Man värvade också finska backen Henri Auvinen, med ett förflutet i finska högstaligan med JYP och med Modo i allsvenskan.

Sedan innan har man storbacken Tommy Wargh, målfarlige Jesper Ylivainio som toppar poängligan i allettan norra (19), talangfulla Sebastian Huczkowski och Anton Toolanen, hårt jobbande lagkaptenen Petter Sundqvist, förstacentern Christian Nyman, målvakten Oskar Sehlstedt.

Ja, listan kan göras ännu längre.

Hur långt kommer det räcka?

Det är en bra bit kvar, men fortsätter Boden så här och vinner allettan har man en bra chans att sig till kvalserien.

Och där kan allt hända.

Länet behöver en klubb i den näst högsta serien och jag är säker på att Boden Hockey vill dit.

Klubben har visat bra ekonomiska siffror de senaste åren och staden verkar längta efter att fylla Björknäshallen igen.

Matchdags

Boden-Vännäs

Onsdag 19.00

Björknäshallen

Kommentar: Boden ställs mot jumbon Vännäs på hemmaplan som endast tagit en poäng på elva matcher. Boden kommer senast från en 4–2-seger borta mot Enköping.

Övirgt att notera: Boden snittar 1 230 åskådare per match vilket är bäst i serien.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om