Avslöjar: Sparkade tränarens krav

Här är sparkade mästartränaren Jens Tillman krav på Luleå Basket: Han vill fortsätta coacha laget nästa säsong.
– Vi kommer köra det här så långt som det behövs, säger advokaten Magnus Söderlind.

Jens Tillman.

Jens Tillman.

Foto: Petra Isaksson

Luleå/Basket2016-07-05 16:37

I går kunde NSD avslöja den senaste dramatiska vändningen i skandalen kring Jens Tillman som för en dryg månad sedan fick sparken från Luleå Basket sedan han stoppats av polisen – misstänkt drograttfull.

Förra veckan kom provsvaren och de friade Tillman helt – något som fått hela affären att ta en helt ny vändning.

I går träffade Jens Tillmans juridiska ombud Magnus Söderlind Luleå Baskets ordförande Britta Stoltz-Lundström och kravet var tydligt.

– Jens Tillman vill fortsätta som headcoach i Luleå Basket och ta ett fjärde, femte och sjätte SM-guld, säger Söderlind som hävdar att Jens Tillman avskedats på felaktiga grunder.

– Vi tolkar det som att Jens fick sparken på grund av att han kört bil drograttfull – något som inte visade sig stämma. Det är därför vi tagit initiativ till den här dialogen med Luleå Basket.

Men Jens Tillman har erkänt att han använt amfetamin?

– Ja, och det är sorgligt att han befinner sig där han är enbart för att han varit helt öppen och inte mörkat något.

Hur ställer sig Luleå Basket till era krav?

– I dagsläget står vi inte på samma fot.

Problemet är också att Luleå Basket redan anställt en ny tränare?

– Det tänker vi inte så mycket på. Jens vet vad han vill, har ett kontrakt som löper vidare och vår ambition är att båda parterna ska hålla det. Vilka bekymmer det ger Luleå Basket bortser jag helt ifrån, säger Magnus Söderlind.

Finns det ett förhandlingsutrymme från er sida?

– Luleå Basket består av kloka människor och de ser nog inget egenvärde i att det här blir en långdragen tvist.

Kan du se en ekonomisk uppgörelse i slutändan?

– Om Luleå Basket absolut inte vill ha Jens Tillman som tränare kan ingen tvinga klubben och då handlar det i slutändan om ekonomisk kompensation.

Hur går du, Jens Tillman och Luleå Basket vidare nu?

– Förhoppningsvis kommer vi fortsätta ha en dialog och slippa driva den här frågan rättsligt. Samtidigt är det inget Jens räds – han vet att han har rätt. Det är därför vi vågar vara lite kaxiga och kan om det behövs köra det här så långt som det krävs.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!