Frågan har stötts och blötts i någon månad och när mästarklubben under torsdagen tog beslutet att förlänga makedonskan Jelena Antics kontrakt över hela säsongen var det knappast någon som trillade av stolen.
Det var ungefär lika självklart som att Luleå Basket kommer vinna publikligan den här säsongen. Jelena Antic är helt enkelt för bra för att släppa.
Men att det ska räcka för att Luleå Basket ska kunna utmana Udominate om SM-guldet är svårt att se – även om värvningen av Candice Warthen ska vara en uppgradering jämfört med Dakota Whyte.
På en rak fråga till klubbdirektören Monica Wikström-Johansson vill hon inte ge något klart besked om det finns utrymme för fler spelarvärvningar innan fönstret stänger om en månad. Men ska jag tolka hennes svar lite fritt är värvarbutiken stängd.
Om det inte finns tillräckligt med pengar i klubbkassan går det förstås inte att vara kritisk men handlar det om ett sportsligt beslut av Luleå Baskets ledning är man tyvärr helt fel ute.
För att vinna en finalserie över fem matcher mot Udominate krävs mer kvalité, mer spets och mer talang.
Det är bara ett titta på resultaten mellan lagen den här säsongen där Umeålaget vunnit alla fyra matcher. Den verkligheten går aldrig att komma ifrån.