Så ska Luleå Basket hitta glädjen – igen

Storförlusten i Eurocup i torsdags tog hårdare än väntat.”Det var som den gången man får se att jultomten är farsan", säger Luleå Basket-tränaren Jens Tillman.Nu laddar laget om med en viktig vecka med tre toppmatcher på fem dagar.

Foto: Petra Isaksson

Luleå/Basket2016-01-12 08:35

Udominate hemma i kväll, returen i Eurocup i Ungern på torsdag och Telge hemma på lördag. Det är en viktig vecka för Luleå Basket.

Och det behövs, tycker tränaren Jens Tillman.

Förlusten med 24 poäng hemma mot ungerska Miskolc i torsdags var en rejäl smäll.

– Det har tagit hårt på spelarna, säger Tillman och utvecklar:

– Vi kan förlora stort. Det var inte det stora problemet. Vi kände oss dåliga. Vi kom iväg ifrån vårt spel. Vi fick inte göra det vi ville.

När Tillman beskriver hur känslan var jämför han med när han kom på att farsan var jultomten.

– Det var som när man var liten och väntade på jultomten. Farsan drar till kiosken och så kommer han tillbaka. Masken är lite på snedd, han luktar lite bacardi och glömmer att förställa rösten. Det är farsan, inser man. Men vad fan…

För att översätta det till Luleå Baskets situation i åttondelsfinalen:

– Vi kom bort från glädjen och hur vi uppträder. Vi tappade det helt.

Det var inte resultatet som var den stora besvikelsen för Tillman och spelarna i torsdags. Det var att laget inte klarade att spela på sitt sätt.

– Jag var inte nöjd med insatsen, men det är väl lika stor del för att det var fel tänk och fel val. Vi ska inte tänka så mycket på vad som är det absolut bästa taktiskt. Det handlar inte bara om taktik. Hur ska vi kunna spela på ett sätt som gör att vi spelar bra.

Då kommer den här veckan med två ligamatcher och returen i Ungern lägligt?

– Absolut. Det är hur bra som helst. Tre tuffa lag då använder vi det som att det är kul att spela tre tuffa matcher. Så hittar vi in i det igen.

Luleå Basket vann seriepremiären borta mot Udominate i september med tolv poäng och kvällens match är viktig när det gäller att jaga seriesegern. Båda lagen står på var sin förlust hittills.

– Nu gör vi allt för att vinna den matchen. Om vi behöver spela fem spelare i 40 minuter så gör vi det. Vi går all in på den matchen. Det finns inget att spara på.

Alla i truppen är tillgängliga inför kvällens repris på SM-finalen. Den blir ett av stegen för att må bra igen.

– Det som gör det enkelt är att de vill må bra och att de vill offra lite för det. Det gör det betydligt lättare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!