"Muntliga avtal är lika giltiga som skriftliga"

I går kunde NSD avslöja att IFK Luleås tilltänkte nyförvärv Joel Gyasi från Skellefteå slitit av hälsenan under en träning med laget. Och nu kan övergången sluta i en infekterad strid mellan klubbarna.

Vad händer? Efter att IFK Luleås tilltänkte nyförvärv Joel Gyasi slitit av hälsenan är läget kring övergången från Skellefteå FF oklart.

Vad händer? Efter att IFK Luleås tilltänkte nyförvärv Joel Gyasi slitit av hälsenan är läget kring övergången från Skellefteå FF oklart.

Foto: Pär Bäckström

Luleå/Fotboll2016-01-25 11:06

Det var för ett par veckor sedan som IFK Luleå gick ut med att klubben planerar att värva Skellefteå FF:s engelska nyckelspelare Daniel Chimdi Akubuine, back, och Joel Gyasi, forward, trots att de har kontrakt med klubben.

Den senaste tiden har de två tränat med IFK i väntan på att alla övergångspapper ska bli klara.

Men nu har läget förändrats en hel del – i alla fall för Gyasi.

Under en träningspass slet han av hälsenan och opererades direkt.

Men frågan är nu vad som händer med övergången till IFK?

Från Skellefteå FF-håll är saken solklar. Han är IFK Luleås spelare och ansvar.

– Vi har haft en överenskommelse, och enligt ett muntligt avtal är allt ordnat, säger Skellefteå FF:s sportchef Mattias Granström till tidningen Norra västerbotten.

– De har sagt att de vill ha bägge spelarna. Sedan i början av januari har vi sagt att de ska spela för Luleå och vi har varit överens. Det bör inte bli några problem. Muntliga avtal är lika giltiga som skriftliga, säger han.

Så här sa IFK Luleås sportchef Daniel Kalén i går om det nya läget:

– Jag kan inte kommentera det i nuläget. Vi får se hur allt löser sig

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!