Bröt måltorkan – tog Luleå in i slutspelsmatchen

Daniel Zaar bröt den långa måltorkan – och tog Luleå in i slutspelsmatchen. "Vi har absolut goda chanser att fixa det", säger forwarden.

Foto: Linda Wikstrom

Luleå/ishockey2014-11-04 23:44

Med 68 sekunder kvar slog Daniel Zaar till med sitt första mål sen 25 september. Därmed är den 14 matcher (13 i SHL och en i CHL) långa måltorkan över.

– Det var ett bra pass av Lucas (Wallmark) där och det var skönt att se den gå in, det var ett tag sen. Sen hade det så klart varit ännu skönare om det var ett matchavgörande mål, säger Daniel Zaar innan han tillägger:

– Men det är klart, målskillnad är alltid viktigt när det är såna här matcher.

Målet kan visa sig bli viktigt. Det betydde 2–4 och satte Luleå i en bättre sits inför returmötet nästa vecka. Nu behöver norrbottningarna "bara" vinna med två mål för att ta åttondelsfinalserien till förlängning. Vinner man med tre mål är man vidare.

– Det är två istället för tre att ta igen på bortaplan. Det gäller bara att komma ut hårt, då har vi absolut goda chanser att fixa det, säger Zaar och kedjekompisen Lucas Wallmark fyller i:

– Det var grymt viktigt inför returmatchen. Nu är det två mål upp och det finns alla möjligheter i världen att vända på det. Det är inget snack om det, men då gäller det att vi kommer ut som ett helt nytt lag där nere och gör det vi snackar om, säger han.

Per SavilahtiNagander:

– Det var bra inför framtiden. Det är 60 minuter kvar av den här serien och nu är det två mål upp, det är bättre än tre i alla fall. Vi ska fara dit och ta revansch och visa hur vi ska spela, säger backen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!